Bhai Dooj teeka

Diwali Besinci gün Hindistan ve ABD’de Hindu, Sih ve hatta Budistler arasinda Bhai Dooj olarak kutlanmaktadir. Bu Govardhan Pooja gerçeklestirilen yeni ay sonra ve de sonra ikinci günde gelir. Aslinda tüm kiz adamistir günüdür. Bu gün, Yamaraj kiz kardesinin evine gitti ve onun refahi için alnina, teeka veya tilak olan hayirli bir isareti, koymak inaniliyor. Bu nedenle, bu gün her yil, kiz kardesleri güvenligi, basari için pooja gerçeklestirmek ve iyilik. Karsiliginda Brothers aslinda kiz için bir ask olan kendi kiz için hediye vermek.

Baska bir tarih öldürdükten sonra Narakasur, Lord Krishna, ona bir kil kandil gösteren ve onun güvenligi için alnina teeka üzerine koyarak onu memnuniyetle kiz kardesinin Subhadra’nin evine gitti söyler.

Bhai Dooj kardeslerimiz arasindaki ask sembolize eder. Bu gün, kardeslerim, birbirlerine degisim tatlilar ve onlar da birbirlerine karsilamak için ellerinden geleni deneyin. Bu gün birbirlerine kardes arasindaki sevgi gösterir. Bu Diwali festivali bes gün arasinda sadece bir gün gibi her kardeslerimizin gelmesi bunun için hevesle bekleyin. Nepal in Marathi “Bhav-Bij”, Bengalce “Bhai Phota” ve “Bhai-Tika”: Farkli topluluklarin Insanlar farkli isimler onu aramak.