E-ticaret açikladi

E-Ticaret elektronik ticari islemler yapmanin yoludur. Is yapmanin ilk dalga bilgi alisverisi oldu. Bu baglamda elektronik burada sözcügü E-Ticaret ticari islemler elektronik ortamda tamamlanmis olur anlamina gelir. Bu elektronik ortamda daha çok Internet üzerindeki bilgisayarlar kullanir. Islem ayni zamanda mobil ticaret daha sonra mobil mobil ile yapilabilir. Mobil ticaret E-Ticaret bir alt kümesidir.

E-Ticaret birkaç basit bir örnek içerir:
Internet üzerinde bireysel alimlari bir kitap
ATM bir kisi çekilmesi fonlari
Bir EDI ag veya tedarikçileri extranet kullanan bir perakendeci emir mal
Bir kisi ya da is bir ücretsiz numara ve siparis saticinin interaktif telefon sistemi kullanarak gereksinimleri çagirir.
Ofisinde için bir yönetici emir ofis malzemeleri satici için ticari bir web sitesi Internet kullanarak.
Bir çalisan havayolu veya demiryolu için ya da fare birkaç tiklama ile ilgili web sörf tarafindan internet kullanimi bir otelde bir oda tutar, bir bilet saklidir.

Karmasik bir örnek içerebilir:
Bir ögrenci internette bir kitabevinin web sitesini ziyaret ve stok kitap disi bir durumu hakkinda sorusturma yapar. Kitapçi çalisan kitabin dijital kopyasini indirir ve kapagi ile birlikte yazdirir. Kadar ve bu bilgisayar aracili ag üzerinde satin almak için anlasma olusmaz sürece hiçbir E-Ticaret islem yoktur.

Özellikle E-Ticaret islemleri etkileyen faktörler sunlardir:
Sermaye Durumu: ödemeler için herhangi bir gecikme yapmadan rahat bir sekilde kendi ticari islemler isleyebilir böylece internet tabanli sirketler mevcut sermaye yeterli kaynagi olmalidir.

Teknoloji: internet tabanli sirketler tarafindan kullanilan teknoloji is etkiler. Eski teknolojiler, öngörülemeyen felaket ve tehlikeli sonuçlar getirebilir ve islerini berbat çünkü E-Ticaret islemleri yapan sirketlere yeni ve büyük ölçüde kabul edilebilir teknolojileri ile kendilerini silahli gerekir. Örnek:
Bir kisinin elektronik islemler yapiyor ama Eger o kullandigi antivirüs yeni virüslerin giris tespit ne de durdurmak için ne yapabiliyor eski sürümü tasimaktadir. Simdi bazi virüs kullanici bilgisi ve izni olmadan isletim sisteminin yerel dosya sistemine sürünme olabilir ve soma hesaplari ve sifre vb kullanici adi gibi önemli hesap bilgilerini arar ve sonra bu hayati bilgileri geçebilir mümkün oldugu bir sonucu olarak virüs yaraticisi. Bu, bu virüs yaraticilari kendi bilgisi ve izni olmadan kullanicilari dikkate girip durumlarda gibi hirsizlik islemek için saglayacaktir. Bu yüzden antivirüs ve antivirüs en son yayinlanan sürümü kullanmak için elektronik islemde yer alan her kullanici için tavsiye edilir Norton ve PC Cillin vb gibi piyasada taninmis biri olmalidir

Dil: Birçok E-Ticaret yenilikler ABD’de kaynaklanan ve bu nedenle en çok kullanilan dil Ingilizce’dir. Yani çok akici Ingilizce degildir ve iyi iletisim becerilerine sahip olmayan kisiler rahatlikla E-Ticaret islemlerini tamamlamak mümkün olmayacaktir.
Tutum: E-Ticaret degisime açik bir tutum sahip gerektirir kolaylastirmak için, yenilik vb Insanlar islemlerin elle tasima üzerinden E-Ticaret islemleri kabul etmek gerekir.