alisveris sepeti tasarim hatalari

Çevrimiçi genellikle online magazalar, etailers veya e-ticaret magazalari denilen ürünlerini satmak için tasarlanmis web siteleri tüm genellikle mümkün olan en yüksek satis ile sonuçlanan insanlarin en fazla miktarda ürün en fazla miktarda satmak istiyorum. Online magazadan çogunlugu bir e-ticaret is baslatmak için gereken ne kadar teknik bilmek kolaylastirir alisveris sepeti bir tür güçlendiriliyor. Ödeme toplamak sitenin özellikle ödeme kismi, ancak web sitesi tasarimi veya yeniden tasarlama zaman akilda tutulmasi gereken sadece alisveris sepeti yazilim yani sira çok daha fazlasi var.

güven insa
Onlar ücret için kredi karti da dahil olmak üzere degerli bilgi teslim haziriz böylece herhangi bir is bir anahtar parça potansiyel müsterileri ile güven insa ediyor. Güven insa etmek için en iyi yolu, tamamen açik ve size bulunan ve nasil müsterilerinizin sizinle irtibata geçebilirsiniz is, nasil, kim oldugunuz hakkinda seffaf olmaktir. Bunu yapmanin en iyi yolu her sayfanin üst kisminda müsteri hizmetleri için ücretsiz numara saglamaktir. Umutlari ve müsterilerine zaman ve biliyorum yardim almak için çok baska iyi bir fikir telefon numarasini yanina saat eklemektir. Ayrica yaygin olarak BBB, Ticaret Odasi veya hayir kurumu logolari olarak kabul herhangi bir meslek birlikleri dahil etmek isteyeceksiniz. Bu toplum içinde aktif gerçek müsterileri ile gerçek bir is oldugu gerçegini itimat borç verecek.

çit kapali almak
Eger potansiyel alicilar içine güven olusturduktan sonra müsterilerin satin almak ve olmak için umutlari ikna ederek satis asamasina tasimak zamanidir. Bu ilk bölümü, bir öge dönen bir geri ödeme, gizlilik ve müsteri hizmetleri almak için gerekli politikalari ile birlikte kredi karti ve ödeme logolari ile daha fazla güven güvence oldugunu. Eger potansiyel benzer insanlar büyük olmak için sunan bulduk göstermek için sosyal kanit istiyorum yaninda. Bunu yapmak için en iyi yollarindan iki müsteri degerlendirme ve yorumlar ile. Burada kutunun disinda düsünmek ve mümkünse fotograflari veya videolari kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanan belli bir sektörü için bile ünlü bir ünlü ya da bir baska için ürün baglayabilirsiniz durumunda da çok degerlidir.

Satisi
Eger satin almak için taahhüt sonra umudu faydalari ve alt satirinda artirmak için siparis toplam artirir özel bir tasarruf sunmak için uygun bir zamandir. Bir hata birçok online magaza ödeme islemi dogrudan bir müsteri düsüyorsa yapmak, bu dogal olmayan alisveris süreci biter çünkü bu kötü bir fikir. Daha iyi bir yaklasim ürünü sepet veya sepeti eklenmistir göstermektir, sonra onlari sadece alisveris sepetine eklendi ne iyi gider ürünler sunuyoruz. Ya popüler aksesuar veya bu da satin Widget xyz satin müsteri gibi bir sey sunabilir. Hatta bir kez bir müsteri onlar alisveris bitmis karar verir ve nakliye ve fatura bilgilerini sahip bir kez kontrol eder son bir özel Satisi açilan sunuyoruz. Emin olun yapmalari gereken tek sey hep birlikte satis kaybetmemeniz sekilde teklif atlamak kolay oldugu için her iki sekilde tamamlamak için tek bir dügmeye tiklamak.

Kolaylastirin
Çok yaygin bir web sitesinde ödeme islemi belirsiz ve karisik birakabilirsiniz için satin almaya hazir neden umutlari unintuitive oldugunu. Karisikligi temizlemek için en kolay yolu sürecinde müsteri tamamladi ne kadar görüntüler Sayfanin en üst kisminda bir grafik sahip olmaktir. Kisa bir açiklama ile bir dizi kullanarak bunu gerçeklestirmek için harika bir yoldur, bir örnek olacaktir:

1. alisveris sepeti -> 2. nakliye -> 3. fatura -> 4. tesekkür ederim

Düz metin daha fazla öne çünkü ben çok grafiksel bir tür kullanmanizi öneririz.

Satis yakin
Bir müsteri bir siparis teslim sonra size Iptal veya bir ürün iade edilmesini sirasini önlemek için özel dikkat gerekir. Eger kart islendikten sonra satis kaybederseniz isleme ve bir siparis iadesi için ücrete tabi beri o zaman büyük olasilikla kirmizi bir darbe vuracaktir. Üç basit ipuçlari müsterilerine sorunlu bir çocuk olma yerine daha mutlu ve siparis kalmak saglamak için uzun bir yol kat edecektir. Ilk siparis yaklasik gemi tarih ulastigini bir onay e-postasi göndermektir. Sonraki Eger siparis bir takip numarasi ile birlikte oldugunda müsteriye bildirmek istiyorum, bu tür tatil veya geri siparis olarak siparis nakliye için herhangi bir gecikme varsa o zaman telefon ya da e-posta ile müsteri bildirmelidir. Onlar siparis aldi kadar müsteri ile sürekli iletisim içinde tutmak basarinin anahtaridir. Son olarak döngü özel kupon, indirim ya da siparis için ücretsiz bir hediye sunmak kapatmak için. Ya onlari satin aldiktan sonra web sitenize dönmek veya yaklasik varis tarihinden sonra onlara e-posta almak için harika bir yoldur kutuya bu içerebilir.

Yukaridaki bes ipucu izleyerek dönüsüm orani ve ortalama siparis degeri artirirken sepeti terk orani azaltarak online magaza gelir artirmak için yardimci olacaktir. Her zaman yeni seyler denemek ve müsteri deneyimi ve web sitesi gelir üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi varsa test etmeyi unutmayin.