ofiste saglik ve güvenlik

Eger ofis, tehlikeli bir ortam olmadigini düsünüyorsaniz, iki kez düsünün. Ticari iç mekan planlama ve tasarim sirasinda dikkate alinmasi gereken modern ofis birçok potansiyel tehlikeler vardir. Mimarlar, iç mimarlar ve üreticiler tüm çalisma ortaminin islevi, kalitesi ve güvenligi ile ilgili sorunlarin farkinda olmak gerekir.

Saglik, güvenlik ve çalisanlarin konforu ticari iç mekan planlama ve tasarim en yüksek öncelikli konulardir. Üretim, kumas, boya, vernik ve tüm bitirmek kullanilan malzeme çalisanlarin saglik, güvenlik ve refah üzerinde önemli etkisi vardir. Ama belki her seyden daha, iç hava kalitesi ticari iç tasarim ve planlama dikkate alinmasi gereken, en önemli degilse, en önemli konulardan biridir.

Ofis binalari içindeki hava olumsuz çalisanlarin sagligini etkileme potansiyeline sahip kirleticilerin genis bir çesitlilik içerir. Düsük iç hava kalitesi bu kirleticiler için uzun pozlama sonucunda “ile ilgili hastalik bina.” “Hasta bina sendromu” ya da neden oldugu bilinmektedir, çalisanlarin bu bina ile ilgili hastaliklardan muzdarip olabilir. Dünya Saglik Örgütü yeni veya yenilenmis binalarin en fazla 30 yüzde kötü hava kalitesinin olaganüstü yüksek oranlari tahmin ediyor. Buna ek olarak, Ulusal Is Güvenligi Enstitüsü ve Saglik çok “hasta bina” durumlarda önemli bir faktör olarak yetersiz havalandirma deginir.

Bu saglik hususlarin yani sira, iç mekan hava sorunlari önemli ölçüde çalisanlarin verimliligini azaltabilir. Iç Hava Kalitesi Kongresi yeni bir rapor sektörüne maliyeti içinde olabilecegini tahmin “yilda milyarlarca dolar onlarca.” Önlem almak basarisizlik is için son derece pahaliya mal olacaktir.

Çogu uzman kötü iç hava sorunlarina çözüm uygun havalandirma olduguna inaniyoruz. Havalandirma bir bina içerisinden hava arzi ve kaldirma (degisimi) ile sonuçlanan islemler kombinasyonu anlamina gelir. Bu islemler genellikle içerir:

• iç dis hava tasima;
• Bazi iç hava ile dis hava Karistirma;
• bina boyunca bu karisik hava dagitma ve
• Havalandirma disinda kapali hava yüzdesi.

Çogu tesis sahipleri ve is yasa, yönetmelik, standartlar ve havalandirma ile ilgili kurallar farkinda degildir. Örnegin, bina kodlarinin gelistirilmesi sirasinda, havalandirma standartlari (bu öncelikle degil saglik odaklanarak, ama vücut kokulari sulandirmak ve kaldirmak için olsa da) her bina yolcu için dis hava dakikada yaklasik 15 metreküp çagrisinda bulundu. Ancak, ulusal enerji tasarrufu büyük ölçüde 1973 petrol ambargosu sonucunda 5 cfm basina yolcu için bu formülü modifiye ölçer.

Yangin güvenligi iç tasarim bir baska önemli husustur. Ofis mobilyalari ve hali kullanilan malzemeler sadece toksisite ayni zamanda alev üretmez. Gerçek alevlerden daha zehirli duman ve duman teneffüs nedeniyle Iç Mimarlar Amerikan Dernegi (ASID) göre, daha fazla insan yanginlarda ölmektedir. Malzemeler ve özellikleri (yani yanmazlik ve toksisite) iyi bir bilgi, iç ofis tasarim ve mobilya imalati konusunda bir zorunluluktur. Isçi sagligi çevre dostu boya, toksik olmayan ahsap tutkali ve su bazli, hiçbir Uçucu Organik Bilesikler üzerinde olumsuz etkileri önlemek için (VOC) cilalar ve yüzey seçilmelidir.

Çalisanlarin saglik ve güvenlik hafife alinacak bir sey degildir. Biz ofis potansiyel saglik tehlikeleri farkinda olmak gerekir güvenli ve saglikli ortamlar ve mimarlar, iç mimarlar, üreticiler, ve hatta isgalcilere gerekir. Is güvenligi konusunda bilinçlendirilmesi gerekir ve yönetmelik ve standartlara uygun uygulanmalidir.

Bu çevreye duyarli ofis mobilya ürünleri ve çevre dostu girisimler ve bireylerin sagligi söz konusu oldugunda, MAiSPACE ofis mobilyalari sektöründe liderdir. Yesil stratejiler benimseyerek çevresel, ekonomik, saglik ve sosyal faydalari sayisiz vardir, ve MAiSPACE ofis 1993 yilindan bu yana daha saglikli bir yer haline çevreye duyarli çözümler sunmak için çalismaktadir.

Üretici olarak, biz en kati standartlari karsilanmasini size garanti üretim süreci boyunca siki kontroller uygulamak için MAiSPACE anda, biz, ürünlerimiz gurur duyuyoruz. Bizim malzeme seçimi, üretim uygulamalari ve bitirme teknikleri örnek vardir.