siparis süreci bir e-ticaret çözümü, evre 2, bölme kullanilabilirlik iyilestirilmesi

Biz web pazarlama bir artis görüldügü gibi, degerli reklam payi gibi tv, radyo ve baski gibi geleneksel yöntemlerden uzak hareket ediyor, online bir is pazarlama stratejisi yaratmanin önemini birçok sirket için listenin basinda oldugunu. Birçok magaza saglayicilari için bir e-ticaret çözümü olusturma herhangi bir magaza veya is büyümesi için hayati önem tasimaktadir.

E-ticaret yazilimi ile bu e-ticaret siteleri olusturmak oldukça rekabetçi bir pazar haline ve dogru yöntemi seçerek ve yaklasim kampanyanin basarisi için çok önemlidir etti. Birçok basarili online perakendecilerin Gage müsterilerine kullanilabilirlik teknikleri kullanilan ve çevrimiçi keyifli bir deneyim satin alma tüm süreç yapmak ve bu nedenle satis ve dönüsümlerini artirmak var. Dogru bu yordami alma arastirilmis ve müsterilerine dönüstürmek ve alisveris sepeti asamasinda terk olmadigini kanitlamak için test edilmesi gerekir teknikleri üzerine kuruludur.

Bu ikinci asamada biz e-ticaret çözümü siparis süreci bakmak ve görmek ve test etmek için yönetilebilir bölüme bu yikmak olacaktir. Dogru bu parçalar almak online is basarisi için temel olacaktir. E-ticaret yazilimi bir çok siparis süreci çok daha karmasik olmasi ve bu nedenle web sitesi için siparis process.The siparis sürecinin karmasikligi müsteri kaybedersiniz karmasik olmak zorunda degildir ve bu sekilde daha iyi olan ihtiyaci daha yapmak. Potansiyel online müsterileri size e-ticaret çözümü mümkün oldugunca kullanici dostu olarak yapmak gerekir bu yüzden kendi siparis için hangi ürün ve web sitelerinin büyük bir seçim var.

Simdi çünkü mevcut maliyet ve yönetim sistemlerinin bir tavsiye kaynagidir e-ticaret yazilimi, kullaniyorsaniz, daha sonra süreç yönetilebilir parçaya ayrilmis olmalidir. Eski yönetim sistemleri bir çok karmasik bir süreçtir teklif ama online is için yeni bir e-ticaret yazilimi bir daha kullanici dostu çikis islemi sunuyor. Kullanici adinizi girerek, teslimat adresi, dogum sekilleri, ödeme seçenekleri ve sonra nihayet siparis teyit nedenle bu süreci daha küçük bölümlere sürecini up.Breaking kirilmasi gerekir az bir kez yapmak için çok fazla kullanici veya müsteri her adim bir mücadele saglar bir zaman.

Bu her asamasinda ve girmek için daha az bilgi de düsünmek için kullanici daha az verir. Bunu yaparak kullanici hata yapma olasiligi daha düsük ve daha küçük siparis isleme formlari boyunca devam olasiligi daha yüksektir ve nihayet nedeniyle küçük ölçekli ve order.many basarili online perakendecilerin büyük satis olusturmak ve tekrar müsteri olusturmak için asagidaki e-ticaret çözümü kullanin onaylamak , e-ticaret islemleri kirik.

Onlar kendilerine özgü e-posta adresinizi ve sifrenizi olustururken, Giris ile baslar, sonraki teslimat seçenekleri takip teslimat adresi, olacak, bir sonraki bölümü ödeme bilgileri olmasi ve son olarak siparis gözden tamamlayacak. E-ticaret çözümü ilk satisa kurmak için 5 adim alir ve müsteri web sitenize kullandi nedeniyle e-ticaret software.Once kaydediliyor detaylarin tekrar müsteri için daha da ayrilabilir olacak, e-posta ve adres gibi bilgileri, Bu e-posta çekim ve dogrudan posta gibi diger pazarlama teknikleri onlari mesgul. Bu pazarlama stratejisi için paha biçilmez ve online is basarisi için anahtardir. Bir satis daha fazla satis için potansiyel üreterek artik güvenilir bir satici ve müsterinin güvenini kazanmis kitlesel olarak artar.