Bir netbook bilgisayar satin alirken dikkate alinmasi gerekenler

Netbook’lar mobil bilgisayar yeni dalga vardir. Onlar normal dizüstü bilgisayarlar daha hafif ama yine de tam klavye var, çünkü güç kullanicilar onlari takdir ederken ilk kez alici, nedeniyle cazip fiyat etiketleri bu küçük dizüstü bilgisayarlar çekici olmasi muhtemeldir. Netbook oldukça popüler oldugu için, pek çok yeni model daha zor sizin için dogru olduguna karar için yapim, son birkaç yil içinde serbest birakildi. Bunun üzerine, geleneksel dizüstü bilgisayarlar hala göz ardi edilmemesi gereken bir seçenektir. Eger bir multimedya deneyimi sonra iseniz, örnegin, bir 17 inç dizüstü bilgisayar 7 inç ekrana sahip bir netbook daha eller asagi daha iyi bir görüntü saglamak için gidiyor.

Muhtemelen netbook veya dizüstü ararken göz önünde olacak en önemli faktör fiyat olacaktir. Spektrumun düsük ucunda, yaklasik 300 $ için mütevazi bellek, disk alani ve gücü ile çesitli modeller bulabilirsiniz. Daha pahali alt notebook tam boyutlu dizüstü daha ya da daha kadar mal, ama tasinabilirligi ödün vermeden daha fazla güç saglayabilir. Eger netbook harcamak gerekir fiyat ihtiyaçlariniza baglidir. Web, sörf kelime islem ve diger basit görevleri daha ucuz makineler tarafindan parmak isirtti, ancak daha sert çekirdekli oyun için, Windows Vista çalisan ve is sunumlari veren bir yüksek-son model isteyeceksiniz. Daha pahali netbook bazilari sisirilmis fiyatlar hakli çikarmak için yeterli katma deger sunmuyor çünkü bu ayrimlar, ancak, her zaman fiyat kadar basit degildir. Iyi bir anlasma elde etmek için, boyut, agirlik, disk depolama, dahili RAM, pil ömrü ve ekstra özellikleri de dahil olmak üzere bütün paketi bakmak gerekir.

Eger alt notebook online satin alma iseniz, siparis bir kez boyutu bilgisayar gelecek ne karar vermek zor olabilir. Yedi inç modeli büyük olasilikla yedi inç ekrana sahip, ama daha 10 santim uzunlugunda gibi olabilir unutmayin. Büyük modeller tam boyutlu dizüstü büyüklügü yaklasim ve olmaz ise bu modelleri kolayca, küçük bir postaci çantasi veya bir çanta içine sigabilecek. Netbook’lar genel olarak çok az, hangi kolay etrafinda onlari tasiyan yapar tartmak, ancak ultra-hafif modeli istiyorsaniz farkli agirliklar karsilastirmak gerekir. Daha sonra daha büyük bir pil veya diger aksesuarlar, bilgisayarinizin agirligi satin alirsaniz artacak, unutmayin. Daha fazla özellik ile makineler muhtemelen agir olacak, bu yüzden bir satin alma yapmadan önce bu dikkate almak gerekir.

Eger satin almadan ne emin olmak için, teknik bilgi biraz ile arama baslar isteyeceksiniz. Ilk olarak, isletim sistemlerinin bir seçim ile karsi karsiyayiz. En popüler sistemi bugün muhtemelen bu makaleyi okumak için kullandiginiz Microsoft Windows vardir. Çogu netbook sadece yeni Vista isletim sistemi kullanmak isteyen eger özellikle düsük ucunda, seçenekleri bulmak zor bir zaman olacak bu nedenle, Windows XP çalistirabilirsiniz. Unutmayin ki bu yeni bir bilgisayar ile birlikte olsa bile, Windows maliyetleri para, windows bilgisayarlar daha yaklasik 40 $ mal olacak anlamina gelir. Windows popüler alternatifler ücretsiz ve kullanici dostu bir Linux isletim sisteminin çesitli dagitimlari. Linux bir seçenek, hiçbir maliyeti gibi birçok netbook üzerinde önceden yüklenmis olarak geliyor ve web sörf ve Windows yok ayni sekilde günlük is yapmanizi saglar. Çogu Linux yazilim ücretsiz ve sistem en donanim daha hizli çalistirmak egilimindedir. Bu nedenle, diger nedenler arasinda, büyük sirketlerin web siteleri ve diger büyük ölçekli projeler çalistirmak için Linux kullanmak egilimindedir. Ana dezavantaji Linux Windows yazilimi çalistirmak mümkün iken hepsi de çalisiyorsaniz, popüler oyunlar muhtemelen çok iyi çalismaz, olmasidir. Netbook’lar genel olarak ideal bir oyun platformlari için degil egilimindedir, ancak, Linux bu pazarda iyi bir nis buldu böylece.

Yeni alicilar için gizemli olabilir bir sey mevcuttur disk depolama seçenekleri çesididir. Birçok netbook düsük maliyetle daha fazla depolama kapasitesi sunan geleneksel sabit diskler (kisaltilmis HD), kullanin. Eger günlük dosyalari saklamak için alani fazla 10 gigabayt (gb) gerekiyorsa, bir sabit disk muhtemelen gitmek için yol olacaktir. Ne yazik ki, sabit diskler biraz daha tartmak egilimindedir ve, hareketli parçalara çünkü düstü, daha kolay zarar verebilir ya da etrafinda çarpti. Hafif alternatif bir “solid-state sürücü” ya da SSD olarak adlandirilan dahili flash bellek vardir. SSD’ler çok daha maliyet daha yüksek kapasiteli, 4 ve 8 gigabayt olma egilimindedir. Dört gigabayt geleneksel masaüstü bilgisayarlar daha fazla depolama sunuyor olsa da, çogu kullanici için yeterli olma egilimindedir. Bu SSD teknolojisinin müzik ve video content.The bir çok avantaji saklamak istiyorsaniz Ancak, çok hizli bir sekilde sinir ulasacak biraz artti erisim hizi ve hiçbir mekanik parça kirmak zorunda ile birlikte güvenilirligini içerir. Flas diskler tabi olabilir okuma-yazma çevrimlerinin sayisi ile sinirlidir. Düzenli kullanimi birkaç yil sonra, bu sürücüler yavaslatmak ve sonunda tahmin basarisiz olur. Hard disk, diger taraftan, yillarca sürebilir veya ilk ay içinde basarisiz.

RAM veya rasgele erisim bellegi, çalisan programlar hakkinda bilgisayar bilgileri saklamak için kullanilir. RAM azaliyor bilgisayarinizin azalmis performansta çalismasina neden olabilir. Çok ucuz netbook programi hemen hemen her türlü yararli çalistirmak için çok küçük bellek 64 mb (megabayt), oldugu kadar az olabilir. En Ancak, 512MB RAM ve 1 gigabayt arasinda bir sey teklif. Yine, gerekenleri sizin için netbook kullanmayi planliyor baglidir. En görevleri için, 512mb (hatta 256mb üzerinde tarafindan alabilirsiniz) fazlasiyla yeterli, ancak ayni zamanda birçok programlari çalistirmak egilimindedir eger, daha fazla bellek alma hakkinda düsünmek gerekir. Pek çok model de gerekirse bilgisayarinizin kullanim ömrünü uzatmak hangi, daha sonra bellek eklemek için izin verecektir.

Pil ömrü bazen unutulmus, ama çok önemli bir husustur. Sansi, sizinle etrafinda netbook tasima olacak ve gün boyunca sarj için firsat olmaz. Pil kapasitesi saat (MaH) basina miliamper olarak ölçülür, ancak sadece ürün degerlendirmeleri aramak ve saat pil ömrü tahmini bulmak çok daha kolay olur. Eger bir ihtiyaç varsa hemen hemen her zaman daha sonra daha büyük bir pil satin alabilirsiniz, ama yine de kontrol etmek iyidir. Iki saat bir pil saglamalidir mutlak minimum zaman, ama daha bir avantaj oldugunu. Eger pahali bir pil için bahar hazir degilseniz, ayni zamanda size yeni bir bilgisayar aldiktan sonra ses ve ekran parlakligi asagi çevirerek çalisma zamani artirabilir.

En netbook bir tür veya baska ekstra özellikler sunuyor. Asus, örnegin, web kamerasi ile ve olmadan EEE PC bilgisayar modelleri satiyor. Eger Asus bir web kamerasi gerekiyorsa, biraz daha fazla ödeme hazirlikli olun. Diger özellikler ekrana çevirmek ve bir tablet olarak netbook kullanma yetenegi içerir ve bluetooth veya ekstra-hizli kablosuz kartlari dahil. Bu terimler size bir sey ifade yoksa muhtemelen bu özellikleri gerek yoktur çünkü, merak etmeyin. Bazen de küçük bir ekstra maliyet için daha sonra dizüstü daha eklemek mümkündür.

Eger netbook seçenekleri daraltmak için bu kriterleri kullandiysaniz, son görev birkaç degerlendirmeleri okumak ve satin almadan önce her sey istediginiz modeli ile çalisir emin olmaktir. Beklentilerinizin çok altinda bir sey için ödeme daha hayal kirikligi bir sey yok, bu yüzden akillica alisveris. Günümüz teknoloji pazarinda, size para ile çok dikkatli olamaz.