bankalarin net hakkinda önlemleri

Net Bankacilik son yillarda giderek popüler hale gelmistir. Insanlar sehir ve ülkeler arasinda kitap tren ve uçak bileti ve transfer para, online alisveris için kullaniyor. Ama ayni anda bankalarin net siber suçlarin olaylarin kullaniminda artis ile de sürekli bir büyüme kaydetmistir. Çogu zaman para sahibinin bilgisi ve izni olmadan banka hesaplarindan yasadisi aktarilir.

Net Bankacilik kisinin hesabina çalistirmak için internet üzerinde bir tesistir. Bu tesis kullanmak için müsterilerin hesaplarini var bankanin web sitesi varmak. Kendi hesabina erisebilir bir Kullanici Adi ve Sifre girerek ve henüz baska bir sifre kullanarak para transferi veya disinda bu hesabi olabilir. Ama Net Bankacilik kullanmadan önce o belirli bankanin tüm talimatlari okumak için her zaman gereklidir. Tüm bankalarin Kurallari benzer degildir ve dakika ama önemli farkliliklar vardir. Bu nedenle, dikkatlice okumak için gereklidir.

Birçok kisi normal bankacilik gibi Net Bankacilik düsünün. Ama hayir, bu çok farkli ve bir ihtiyaci ekstra dikkatli olmak. Bu düzenli araliklarla internet bankaciligi hesabinizi kontrol etmek gereklidir. Araliklarla her iki ya da üç gün veya en bir veya iki hafta olabilir. Uzun bir süre için hesabinizi kontrol yoksa, ona neler oldugunu bilmek gelmeyebilir. Herhangi bir tutarsizlik bulursaniz, ayni anda banka yetkililere bilgi.

Bankalar hacker denir yetkisiz operatörlerin faaliyetlerinin bir sonucu olarak hesabiniza oluyor herhangi bir sey için onlari sorumlu düsünmüyoruz lütfen unutmayin. Ayrica, hiçbir sigorta bu konuda mevcuttur. Bankalar uygun upgradations risk azaltma için BT departmanlari tarafindan zaman zaman yürütülmektedir söylüyorlar. Ayrica onlar tarafindan yazdiginiz karakterler hackerlar tarafindan tespit edilmez yoluyla sanal tusu panolari araciligiyla hesaplarini yönetmek için müsterilerine talimat veremez. Birçok banka hesaplarina da yer alan herhangi bir faaliyet ile ilgili kendi hesap sahipleri SMS gönderin. SMS uyarilari da dikkate üzerinde yapilan herhangi bir islem SMS olarak yoluyla hesap sahibine bildirilir beri önemli bir araçtir.

Para alisveris veya aktarilmasi amaciyla herhangi bir web sitesi kullaniyorsaniz, öncelikle bu web sitesinin güvenilirligi hakkinda sorusturma yapmak. Bu bilgiler web sitesinin internet adresini görmesini veya herhangi bir bilgisayardan uzman sorarak bulunabilmektedir. Dogru o sitenin internet adresi yazmak emin olun.

Eger Net Bankacilik amaçlar için kendi bilgisayar veya diz üstü kullandiginizdan emin olun. Bankalarin net için siber kafeler kullanmayin. Eger Net Bankacilik amaciyla baska bir bilgisayar kullanmak zorunda kaldi, hemen sifrenizi degistirin. Ayrica, Net Bankacilik için kullanilan site oturumu için asla unutmam.

Internet dolandiricilik endise verici oranlarda artmaktadir çünkü tüm bu bakim gereklidir. Internet terminolojisinde bu dolandiricilik ‘Phishing’ olarak bilinir. Phishing, bir kisinin kisisel bilgileri kisinin bankanin benzer bir site yüzer bankacilar, kiliginda dolandiricilar tarafindan elde edilir. Müsteri veritabanlarinin upgradation bahanesiyle bu web sitesi kendilerini ve hesap ile ilgili tüm kisisel bilgileri istenir. Numarasi ve sifre daha sonra onlarin bilgisi olmadan onlarin adina islemleri yürütmek için kullanilir. Düzenli e-posta kullanicilari zaten gibi mesajlari ile konulari veya posta fark olabilir: “Sen piyango kazandi”, “Hesabinizi dogrulayin” “Eger 48 saat içinde yanit yoksa, hesabiniz kapatilacaktir,” güvenlik danisma “,” 2008 – A Kategori sonuçlari “ve benzeri. Hatta bir bankanizdan ileri sürülen e-posta, yazilim saticilari, ya da kredi karti bilgilerinizi güncellemek isteyen bir online portal alabilir. Bu tür postalari cevap ve bu bilgileri istedi emin olmak için banka veya satici arayin. Bir kural olun, e postalari cevap asla.

Bazen, dolandiricilarin kisisel verileri hack yoluyla çalinti oldugu hack simartmak. Hacking siber suç top çalma bilgiler kaydedilir veya herhangi bir bilgisayarda islem oldugu bir eylemdir. Bazen. Bir casus ware bilgilerini çalmak ve tüm dosyalara erismek için bilgisayarda yüklü. Hacker spyware ve top çalma bilgi yardimiyla sisteme alir. Hacker güvenli olmayan sistemleri ve dosyalar için uyanik her zaman. Spyware genellikle bir virüs seklinde gelir. Bu casus hacker banka hesaplari ile ilgili tüm dosyalari tasir. Bu nedenle, güvenli olmayan bir bilgisayar veya e-posta üzerinde hesaplari hakkinda çok bilgi depolamak için degil tavsiye edilir. Genel olarak, koyunda hackerlar tutmak kabul edilen bir yöntem sik sik sifreleri degisiyor. Ancak bu yeterli degildir. Bir ag baglanti güvenli oldugundan emin olun. Güvenli olmayan WiFi ve genis bant baglantilari bir hesap ile ilgili gizli bilgileri elde etmek için profesyonel hackerlar tarafindan yanlis olabilir. En iyi yolu, evde ya da bir kisisel bilgisayarda hesabinizi isletmektir.

Yapabileceginiz birkaç sey var. Antivirüs ve Internet güvenlik paketi en son sürümünü edinin. Lütfen bir korsan CD satin almayin. Anti virüs yumusak mallar karsiti var – Ayrica yerlesik phishing filtreleri, Internet Explorer ve Firefox’un en son sürümünü almak. Veri çaldi sitesinde oldugunuzda sizi uyarmak için insa phishing motoru – Her iki dahili karsiti var.

Kisacasi, para içeren islem her türlü internet kullanirken asagidaki önlemleri kullanmak her zaman tavsiye edilir.

• Net Bankacilik son yillarda giderek popüler hale gelmistir.
• Ama ayni anda bankalarin net siber suçlarin olaylarin kullaniminda artis ile de sürekli bir büyüme kaydetmistir.
• Net Bankacilik için ev bilgisayar veya diz üstü kullanin.
• Net Bankacilik için siber kafe kullanmayin.
• de bilgisayarinizda sifre koyun ve ayni zamanda ekran koruyucu sifresi.
• düzenli hesabinizi kontrol edin.
• bilgisayarinizda iyi bir yangin duvari yükleyin. Bu hack zorlastirir.
• Her zaman bankalarin net kullandiktan sonra oturumu.
Kimseye sifre ortaya • Asla. Hatta kagit ya da günlük bir parça üzerine yazmayin. Sadece ezberlemek. Bu alfanümerik olmalidir. Sik sik degistirin.
• hesabi veya kisisel bilgileri ile ilgili banka online sorgular cevap asla.
• kisisel bilgiler ortak bir bilgisayar ya da e-postalarda muhafaza edilmemelidir.
• Net Bankacilik kullanmadan önce bu bankanin tüm talimat okumak için gereklidir.
Hesap üzerinde yapilan herhangi bir islem SMS ile hesap sahibine rapor olarak • bankanin SMS uyarilari tesis kullanin.
• para alisveris veya aktarilmasi amaciyla herhangi bir web sitesi kullaniyorsaniz, öncelikle bu web sitesinin güvenilirligi hakkinda sorusturma yapmak. (The End)