çalismalar Global online reklam harcamalari tirmanmasi proje

Dünya genelinde yapilan online reklam harcamalari çok sayida yeni çalismalar tek anlamli orta pazarlamacilar için genis kapsam tutar, ayni zamanda önümüzdeki yillarda büyük bir büyüme potansiyeli vardir sadece vurguladi var.

Uluslararasi arastirma sirketi IDC’nin “Dijital Pazari Model ve Tahmin” göre, online reklam küresel harcamalari 2008 yilinda yaklasik $ 65200000000 olmasi bekleniyor. Buna ek olarak, sirket rakam 106.600.000.000 $ isareti dokunmak muhtemelen 2011 yilina kadar her yil harcama online reklam bir 15 ila 20 yüzde tirmanmasi öngörülüyor.

Arastirma bulgularinin ayrintilarini sunan, IDC medya her türlü tüm reklamlarin, online reklam harcamalarinin payi 2008 yilinda yüzde 10 civarinda olacak ve kadar önümüzdeki üç yil içinde yüzde 13.6 olarak hesap verecek öngördü. Sirket daha Bati Avrupa sirketlerinin yaklasik 20 tanesi yüzde 2011 promosyon bu modu tercih edecek gibi online reklam en büyük harcama yapan ortaya söyledi.

Arastirma bulgularina kanitlayici, IDC bas arastirma görevlisi John Gantz kisi basina düsen harcama arasindaki esitsizlik online reklam için kalici umutlari yeterli kanit oldugu son raporda. Gantz göre, “Internet reklam gelirleri etkin bir Internet kullanici basina 50 $ daha az ise toplam reklam gelirleri, gezegenin sakini basina dolarin üzerinde 105 ilgilidir.”

Geçen Mayis ayinda yatirim bankasi Credit Suisse küresel online reklam harcamalari degerlendirmesine kesmis ve önümüzdeki iki yil için toplam reklam maliyeti mütevazi bir büyüme orani tahmin vardi. Gelismekte olan ülkelerde online reklam harcamalarinda olaganüstü artmasi tanik olur ise sirkete göre, ABD ve diger gelismekte olan ülkelerde, büyüme hizi düsürmek egiliminde olacaktir.

Önemli ölçüde yeterli, IDC tarafindan projeksiyonlar yani sira internet vis-à-vis toplam reklam harcamalari reklam harcamalarinin Credit Suisse oldukça ayniydi – 2008 yilinda 2007 ve yüzde 12 sirasinda yüzde 10.

Öte yandan, Mayis ayinda Bernstein Research tarafindan yayinlanan bir rapor online reklam harcamalari 2008 yilinda 9.4 toplam reklam harcamalarinin yüzde olacagini ve 2012 yilina kadar yüzde 13.1 ‘a kadar gidecegini tahmin.

Yukaridaki gerçeklerden bu online reklamlar reklamlardaki vis-à-vis toplam harcama harcamalarinin yükselen orani kesinlikle web sitesi sahipleri ve yukari gitmek için internette promosyonlar pazarlamacilar tarafindan harcanan dolar kolaylastiracak bu fazlasiyla açiktir.

Bu arada, David Hallerman, eMarketer üst düzey analisti, ABD’de hem de baska bir yerde online reklam harcamalarinda bir kesintisiz tirmanmasi yardimci olacak özel nedenleri altini çizdi. Onun notlari sunlardir:

Onlari daha hesaplanabilir bulmak gibi diger medya ile karsilastirildiginda • Online reklam pazarlamacilar için daha çekici hale gelmektedir.
Diger medya ile karsilastirildiginda • çevrimiçi reklam harcamalari artacak, Internet seyirci büyüktür.
Internet reklam • Fiyatlar hedef ve digerleri ve bu online reklam harcamalari zammi bagli gibi yeni teknikler gelisiyle yukari nedeniyle bulunmaktadir.

Hallerman ABD’de olsa online reklam harcamalari mevcut ekonomik yavaslama dayanikli degildir gözlemler, bu gerileme etkiler ödemeli arama reklam daha görüntülü reklamlar vurmak olasiligi daha yüksektir. O daha ekonomik yavaslama marka pazarlamacilari ragmen hala video gibi reklamlari görüntülemek için çekti ve bu internete geleneksel kanallardan degisen reklam harcamalarinin bir isaretidir oldugunu söyledi.