web sitesi ve sem

Ne bu yazi zorlayan Ben Internet Pazarlama ile yapmak zorunda her seyi ile ilgili çevrimiçi görmeye devam budur. Burada ne demek oldugunu:

1. Meta etiketleri hakkinda bazi konusma, baslik etiketleri.
2. Arama motoru / dizini gönderimler hakkinda bazi konusma.
3. Anahtar kelimeler / arastirma hakkinda bazi konusma.
4. Analitigi hakkinda bazi konusma
5. Ödemeli arama reklam hakkinda bazi konusma
6. Organik SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkinda bazi konusma
7. Site haritalari hakkinda bazi konusma.
8. Blog hakkinda bazi konusma.
9. Sosyal Medya ile ilgili bazi konusma.
10. E-ticaret hakkinda bazi konusma.
11. Içerik hakkinda bazi konusma.
12. Web 2.0 hakkinda bazi konusma.
13. Yazilim hakkinda bazi konusma.
14. Imi ile ilgili bazi konusma.

toplam resim hakkinda hiç bir görüsmeler!
Yukaridaki liste, tek tek, çok farkli kisiler için farkli anlamlara taktik ya da süreçlerdir. Bir vakum yapilmissa tek tek bilesenleri olarak, her biri oldukça ise yaramaz. Ben Internet Pazarlama Sirketleri â € œsellâ € devam kaç hayran olmaya devam? ve o zaman bile sasirmis bir yaklasim, böyle bir parça parça alarak müsterilerine basarisiz

TOPLAM RESIM iyi koordine STRATEJISI içerir. Bir strateji dikkate tüm katkida bulunan faktörler alir bir taktik farklidir. Bu amaçlari açik bir dizi kurulmasi içerir, daha sonra bu amaçlara ulasmak için ilgili gerekli islemleri gelistirir. Bir strateji â € içerir œthinkingâ €? ve ölçüm ve arastirma ve analiz. Bir taktik sadece bir görev çalisir.

Yani, Internet Pazarlama gelince, nasil güvenilir bir, uygulanabilir strateji kurmak mi? Burada kisa bir taslak oldugunu:

1. Müsteri Danisma – hiçbir sey varsayalim. Biz soru sormak ve bugün nerede ve, 1 yil 3 yil ve 5 yil olmak istediginiz istemci, olmustur nerede net bir sekilde anlamak, böylece aksi takdirde müsteri mesgul.

2. Analiz – online pazarlama durumunda bu web sitesi analizi, yukarida hem asagida baslik, web sitesi analiz kullanilabilir, rekabet, anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Ayrica tamamen online daha önce yapilmis tüm gözden geçirin.

3. Biz tam olarak ilk 2 adimda ögrendiklerini yansitan kapsamli bir online pazar stratejisi gelistirmek için müsteri danisma belirlenen hedefleri ile analiz karsilastirmak.

4. Daha sonra bir yürütme stratejisi ve biz, biz ne yapiyoruz gidiyoruz ve neden nerede istemci anlamak böylece müsteri paylastiginiz bir uygulama programi gelistirmek.

5. Biz stratejisinin uygulanmasi, sürekli sonuçlarini ölçmek ve süreç boyunca ayarlamalar yapmak

Tüm degilse ve daha nihai strateji ve yürütme ve birçok kullaniyor olabilir, bu yazinin en üstünde listelenen alt uzmanlik. Burada anahtar farki ise, uygulama süreci, kapsamli birbirine ve sürekli ölçülebilir olmasidir.

Ben üst söyledigim gibi, bu yazi ben çevrimiçi görmeye devam seyler neden oldu, herhangi bir hesap ya da güvenilirlige sahip paketleri ve taktikleri satis. Ancak, çok, bu kendi hatasi olmaksizin, sadece dona € ™ t ne söylendi saglam bilgi ya da sadece bir saglamak için bir girisim olup olmadigini bilmek â € œserviceâ €? bir için â € œfee.â €?

Eger Umarim burada indi olmasi yararli olacaktir. Bunlarin yani sira sözlerinden, Sadece internet pazarlama ile mükemmel sonuçlar ararken önce birçok kez bahsettigim asagidaki ölçütler kullanilmaktadir:
â € ¢ Sonuçlari / Derin Sonuçlari Canli – Bir Internet Pazarlama Sirketi görüsme ne zaman, canli görmek gerekir ve â € œdeepâ €? mevcut müsteriler için sonuçlar. Canli sonuçlar sadece sirket tarafindan saglanan bir anahtar kelime girerek ve müsterileri biri için ilk sayfa sonuçlari dogrulayarak, Google gidiyor. Istemci genellikle Internet Pazarlama görerek aslinda bir müsteri oldugundan emin olun companyâ € ana sayfasinda altbilgi ™ ismi. Derin Sonuçlar ayni müsteri için fazla anahtar kelime için yüksek rütbeli â € | ve â € | anahtar kelimeler en az orta derecede rekabetçi (250.000 ‘den fazla rekabet sayfa). Arkasindan diger müsteriler için ayni kalitede sonuçlar almak ve onlari Google aramalarinda saga önünüzde canli dogrulayin.
â € ¢ Mevcut Müsteri Röportajlar – aslinda sonuçlari dogrulamak için sadece, 1-3 müsteri röportaj gerekir, ancak istemci SEM verdigi siralama ölçmek için. SEM ile deneyimleri nelerdir? Nasil çalismak ve isbirligi vardir? , Servislerinin yenilenmesi planliyor musunuz? Daha önce hizmet tavsiye ettim? Ne iyilestirmeler SEM gelen görmek istiyorum? Dona € ™ t evet sormak ya da hiçbir soru. Sen wonâ € ™ t ihtiyaciniz olan bilgi alabilirsiniz. Bunu söylemek ne de düsünce gerektirir ve onlarin dediklerini için degil, dinlemek, ancak sorular sorun.
â € ¢ Fiyatlandirma – Eger ancak en düsük sayi seçme temel amaci ile fiyatlandirma bilmeniz gerekir. Sen numaralarini bilmeniz gerekir ama ayni zamanda asagidaki bilmeniz gerekir:
Fiyata neler dahil o? Ne içermez?
o herhangi bir garanti var mi? Garanti varsa, çok süpheci.
o performans ne olursa olsun ödenen tüm masraflar var ya da performansina bagli olarak, en azindan bir ölçüde, ücretleri?

Gerçekten Internet Pazarlama Hizmetleri ile ilgili önemli bir bakis açisi saglamak için burada çalistik. Onun esas olarak agaçlari görme vs orman görmek hakkinda. Üzgünüz klise için