ögrenmek ne ödeme ag geçitleri ve nasil çalisir

Bir e-ticaret sitesi kuruyorsaniz dikkate alinmasi gereken bir çok sey var. Site olusturma ve kullanicilarin ödeme kabul ve siparis teyit için bir yöntem bulmak gerekir satin almak istediginiz ürün saklayabilirsiniz bir alisveris sepeti gerçeklestirdikten sonra. Bir ödeme ag geçidi gerekli hale geliyor. Bu makalede, bir ödeme ag geçidi ne oldugunu ve potansiyel müsterilerden ödeme islemi için alacagi adimlari açiklayacagiz.

Bir ödeme ag geçidi müsterinin ödeme karti sifreleme ve dogrulama karmasik ve teknik bir süreç isler ve daha sonra tüccar için müsteriden para transferi bir hizmettir. Bir ödeme ag geçidi web sitesinin arka planda çalisir ve kullanici dogrudan etkilesim asla. Bunun yerine kullanici genellikle tüccar müsterilerin isim, adres ve kredi karti bilgileri ile ilgili ilgili veri istemek için güçlü bir ödeme sayfasina yönlendirileceksiniz. Orada ödeme hizmet saglayicilari çevrimiçi çok sayida ve onlarin hizmetleri gerektirir gerekir bunlarin büyük çogunlugu zaten test edilmis ve web sitenize eklemek için hazir zaten insa ödeme ag geçitleri, olacaktir.

Kullanici bir siparis teyit sonra tüm verileri sifreli (genellikle SSL kullanarak) ve tüccarlar sunucusuna gönderilir oldugunu. Buradan tüccar ileri islem islemek için bir dizi adim alir ödeme ag geçidi için sifreli bilgiler.

– Ilk ag geçidi tüccar bankaya islem ayrintilarini gönderecegiz.

– Ag geçidi Sonraki islem ayrintilari ile ödeme karti veren irtibata geçecektir.

– Buradan karti veren kart sahibinin bankaya islemin ayrintilarini iletecektir.

– Islem ayrintilari aldiktan sonra banka o zaman islem sürecinde mümkün olup olmadigini karar verir.

– Banka bu müsteriye geçirilir tepki ile web sitesi saglayacak ödeme ag geçidi geri bir yanit gönderir islem izin vermek veya reddetmek için karar verir.

– Ürünler sevk edildikten sonra tüccar daha sonra alici bankasi (genellikle bir toplu is yapacak) bir çözüm istegi göndermek için yapabiliyor

– Elde banka daha sonra hesabi seçilen tüccarlar için para transferi yapabiliyor

Bir ödeme ag geçidi saglamak için bir ödeme hizmeti saglayici istihdam mümkün oldugunca basit tüccar ve müsteri için mümkün oldugunca güvenli islem için süreci, online bir is kurma güçlük bir sürü alabilir.