E-ticaret 2.0

Online is sahipleri de dahil olmak üzere basarili web sitesi sahiplerinin, bildiginiz web konularda her köse ve bucak.

Siteniz (yüklemek için web siteniz için gereken süreyi sonra) yüklenmesi halinde bir kisi fark ilk sey görsel çekiciligi oldugunu. Bu benzeri bir düzen kombinasyonu, resim, grafik, ve ama içerigi de çok önemlidir.

Rakipleriniz sadece birkaç tik uzakliktadir çünkü, bir ziyaretçi gözdagi asla.
Bunun yerine, hakkinda her seyi samimi ve davetkar olmalidir … okumak, ya da katalog göz atmak için sizin degerli ziyaretçi tesvik.

Ve, tabii ki, trafik bilgi toplamak istiyorum. Bu bilgiler e-posta pazarlama ve kalici iliskiler kurma diger yöntemler için kullanilabilir … spam kimse olmadan. Birçok web sitesi sahiplerinin büyük bir hata yapmak nerede Ama bu … en az 5 kez bina olabilir iliskileri maliyet.

Bu hata yapmaktayiz olmadigini ögrenmek için … o zaman yapmaniz gereken su soru cevap oldugunu:

Lütfen hemen çikma orani daha alisveris sepeti düsüs orani daha yüksektir?

Eger evet yaniti verdiyseniz … o zaman size iyi bir haberimiz var! Sen iyi yolda olan ve birkaç ayarlamalar bu küçük bir hata gelistirmek için gereken tüm vardir.

Sorun bir satin alma eylemi çok uzun asla gerektigidir … ve çok uzun sürüyor gibi hissediyorum asla. Eger çok looooooong dogrultusunda, bir magazada ayakta zaman düsünün … ve hepsi sadece bir çikolata satin almak. O çikolata buna deger olup olmadigini analiz önce o zaman çok kisa bir miktar alir … ve daha sonra geri o çikolata koyarak ve magaza terk edilecektir.

Alisverise daha da kötüdür. Hiçbir uzun hatlari vardir, ancak uzun süreçler vardir. Bir hesap yapmak gerekirse, iletisim bilgileri, kisisel bilgiler, sevdiginiz renklerin tüm saglamak …

Peki, bu “vazgeçmek” ve fikrini degistirmek için potansiyel bir müsteri için yeterlidir. Sadece bir satis kayip degil, ayni zamanda bir iliski kaybetti.

Sizin hata?

Bir satin alma yapilmadan önce bir hesap insa edilecek gerektiren sadece potansiyel üyeleri kaybetmek, ayni zamanda alisveris sepeti düsüs orani artmaz.

Daha akilli, daha etkili bir yöntem satisi yapilan ve hizli bir sekilde islendikten sonra bir hesap açmak için firsat (ve bir gereklilik) vermektir. Zaten haber bültenleri ve üye olmanin diger faydalari göndermek için izin almak “sirlari” bilmiyorsaniz … o zaman orada cazibe pazarlama en temel hile üzerine yansitmalidir …

kendini hizmet degildir geçerli avantajlar sunuyorsunuz?

Bir ziyaretçi zaten bir satin alma yapti, o zaman onlar da yolda daha fazla yapmak ilginizi çekebilir. Bu her ikiniz için de iyi bir haber, ama aninda baska bir satis zorlamaya gerek yoktur.

Bu önce siparisleri görüntülemek ve daha sonraki bir tarihte satin almadan önce bir alisveris sepeti ögeleri kaydetme özelligi gibi bazi uygun yetenekleri, … bu bir kisinin bilgi ve üye olmak isteyeyim ki gerçek nedenleri vardir.

Yararli bir sey, için kayit deger bir sey teklif, o zaman hiçbir sorun, alisveris sepeti damla azaltmayi kayit olanlar artan ve devam eden müsteriler ile kalici iliskiler kurmak olmalidir. Ve sepetinize orani artan çaba sarf mesgul yaparken, bunu gibi is bu yönünü göz ardi etmek degil http://live247support.com gibi sirketler için müsteri destek hizmeti dis kaynak düsünebilirsiniz.

Unutmayin, bir bu kimse bu zorlu rekabette olabilir en güçlü silahtir için kaliteli müsteri hizmeti gücünü tehlikeye asla.

mutlu alisveris :-)!