online müsteri hizmetleri ve önemini – 2 popüler yöntem sohbet ve e-posta Support_

Iyi müsteri memnuniyeti bazi isletmeler üst bugün sag neden en büyük nedenidir. Bu büyüme, itibar ve herhangi bir is popülaritesi önemli bir rol oynar bu faktördür. Online müsteri hizmetleri 1. seviyeye sirket / is dogru çekmek için son derece önemli hale gelmistir. Müsteri hizmetleri ve müsteri tasima temsilcileri arasindaki etkilesim müsterilerine zaman ve tekrar geri gelmesini saglayacak bilgilendirici ve son derece sicak olmalidir. Müsteri destek departmani etkin ve basarili olmasi için bazi araçlar vardir.
Canli Sohbet ve e-posta destegi bugün iki çok popüler müsteri hizmetleri destegi sistemlerdir. Müsteriler sorgularini açik ve çagri merkezi temsilcileri etkin çözümler elde etmek için bu 2 modlarini kullanin. Bu canli sohbet ve e-posta destegi sisteminin her iki durumda da müsteri tasima yeterlilik gerektirir. Müsteri ihtiyaç ve hizmetleri hakkinda proaktif düsünme saat ihtiyacidir. Servis saglayicilar, bazen yöntem ve güçlü bir online müsteri iliskileri olusturmaya yardimci stratejileri yürütmek çabalarinda basarisiz.
Bu basit ama etkili kurallar ile müsteri destegi gelistirin:

Rakiplerinizin ögrenin: Eger müsteri destek gelistirmek istiyorsaniz, sizin rakip sirketler tarafindan takip stratejileri içine bakmak. Onlardan ögrenmek, sirket kurallarina adapte çalisin ve sonra yürütmek. Bu her zamankinden daha hizmetlerinizin daha güçlü yapmak için yardimci olacaktir.

Kez degistirin: Hiçbir sirket ayni sonsuza dek kalir. Yeni teknolojiler ile, müsteri destek programlarinda yeni teknikler uyum ve onlari çalistirmak için önemlidir. Bu yeni teknikler müsteri destegi artirmak için yardimci olacaktir.

Sicaklik göster: bu sohbet veya e-posta destegi veya iletisim baska canli moda olun; göstermek müsterilerinize son derece saygi ve sicaklik. Müsteri sadakati isinizi artirmak için önemli yollarindan biridir. Nazik olmak ve onlari yerine sadece onlarla kesinlikle profesyonel iliskisi olan dünya isleri gibi diger konular, siyaset vb yer almaya çalisin.

Bunlar elestirmenleri: Müsterileriniz sizin müsteri hizmetleri sisteminin gelistirilmesinde yardimci olabilir. Eger ürünlerde uzmanlik kanitlamaktadir ile tamamladiktan sonra, ayarladiginiz müsteri destegi nasil gelistirebilecegimizi isteyin. Onlar en tarafsiz cevaplar verecektir.

canli ne sohbet edilir?
Bu muhtemelen müsterilerine hizmet için en etkin iletisim kanalidir. Bu müsterilere dogru ve aninda cevap veren gerektirir ve onlar hakkinda bilgi almak ürünlerde üst uzmanligi ile yardimci olur.
e-posta destegi nedir?
Elektronik posta hizmeti sayesinde, temsilcileri, e-posta önemli hacmi izlemek iyice analiz etmek ve müsterilerine çözümler sunmak.
Ne kadar iyi müsteri hizmeti isinizde yardimci olur?

Bu müsteri sadakat artis ve iyilestirme yardimci olur
Kendi satin alma döngüsünün sorunu düzeltme yardimci olur
Son olarak, müsteri UPSELLING yardimci olur