dis kaynak e-posta yönetim sirketleri mesaji aliyorsaniz

E-posta bir sirketin can damaridir. Asagi köse ofis Herkes baglidir ve yüzde 100 durumu bekliyor. Onlar, toplantilar, atama görevleri, cevap sorular program ürün siparisleri almak, ilerleme ve degisim dostu tebrik kontrol – tüm bir fare tiklamasi ile. Müsterileri, çalisanlari ve is ortaklari arasinda iletisimi kolay olmamisti … bir sey yanlis giderse kadar.

Bir çalisan yanlislikla bir virüs için kapiyi açar bu çikislar tüm sistem … E-posta hacminin agir bir gün diger kritik BT fonksiyonlarinin performansi engelleyen, tahsis edilen depolama bunaltiyor … Kurumsal avukat bir patent anlasmazligi çözmek için geçen yilin Temmuz tüm e-postalari teslim ve bunlari varsa bile emin degiliz istedi. Daha stratejik ve ileri görüslü projeleri askiya almak sirasinda personeli çesitli Bu arada, bu sorunlari çözmek için çalisirken saat harciyorlar … tekrar.

Genel kurumsal e-posta sistemleri sirketler için bir kabus ve görünüste birkaç sinir tanimiyor gider haline gelmistir. E-posta sistemleri ne çabuk Evcillestirilemiyen reddeden bir out-of-kontrolü canavar olabilir bizim emrinde en stratejik araçlardan biri olmasi gerektigini çok hizli büyür.

Aslinda, Radicati Group’a göre, posta kutusu sayisi yüzde 20 veya daha fazla artmasi bekleniyor, ve kullanici basina hacmi geçen yila göre yüzde 53 oraninda büyüdü. Hiç merak sistem yönetimi gibi zor bir istir.

Fazla kolaylik daha tehlikede var. Güvenlik e-posta hacmi, yeni virüs saldirisi büyür ve CAN-SPAM gibi hükümet düzenlemeleri daha kivrik hale maruz kalmaktadir. Bir downed e-posta sistemi kesmeleri is, verimliligi düsürür ve potansiyel olarak kritik iletisim bozar. Ve sirket yanlislikla bir çalisan tarafindan yayilan, ya da sistemlerinden iletilen süpheli veya uygunsuz içerik olan virüs mali sorumlu tutulamaz.

Kim E-posta Magaza yönetmek degil mi?

Daralan bütçeler ve azalan kadrosu ile tüm – En büyük sirketler hala, sistemleri genisletmek virüs saldirilari önlemek, filtre spam ve arsivleme çözümleri gelistirmek için bekliyor, zaten asiri yüklenmis ve altinda bütçe BT departmanlari üzerindeki e-posta sistemleri yönetme sorumlulugu yerlestirin. Küçük sirketler çogu bile lüks yok, bu kesinlikle do-it-yourself var.

Sistem olmadiginda gerçek dolar, donanim maliyetleri, BT kaynaklari, personel zaman ve gelir kaybi ve / veya verimlilik – dahili onlara mal oluyor kendi e-posta sistemlerini korumak ne kadar bazi sirketler arastirilmistir hiç. Maliyetleri yüksek – bir kurumsal e-posta sistemi korumak dahil karmasikligi sonu yok gibi görünüyor.

Yönetim ve bakim zaman alici ve gereginden fazla karmasik hale – en farkli sürümleri ve çesitli e-posta platformlari kullanarak bir kurulus son kullanicilar ile, giderek daha heterojen. Önemli de olsa – – fonksiyonu kritik is hedeflerine acil e-posta ihtiyaçlarini karsilamak için kenara ise IT uzmanlari olmayan bir stratejik koruma zaman büyük miktarda harcama zorunda kaliyor.

Bu arada, sistem yöneticileri sürekli yeni virüs ve solucanlara karsi saldirilara karsi koyma yetenegi, ve zaten asiri e-posta kutularina spam akini geri yenmek için çalisiyoruz. Bir arastirmaya göre Pew Internet ve American Life Project, internet kullanicilarinin yüzde 25’i bir e-posta mesaji büyük olasilikla bir virüs tarafindan enfekte bilgisayar oldu tarafindan yürütülen **. Onlar hizli ve öfkeli geliyor, ve birçok sirket kötü hazirlanmis bulunmaktadir. Spam ve virüs filtreleri yanlis pozitif bir çok alici ve potansiyel olarak önemli e-posta damping, çok iyi degildir.

sizin personel serbest

Personel inmesi bir kurumsal e-posta sistemi korumak ile ilgili maliyetlerin tam yüzde 60, bu nedenle dis kaynak kullanimi dikkate orta ölçekli sirketler için mantikli. Geçmiste sirketlerin tereddüt yapilan Endiseler – bir dis veri merkezinin tutarliligi hakkinda endiseler ve servis saglayicilar bir küresel ev sahipligi altyapi destegi mümkün olmaz korkulari – bugün olmayan konulardir.
Kasim ayinda yayimlanan Radicati Grubu, tarafindan yapilan bir çalisma * içi çözümlere karsi her büyüklükteki sirketlerin giderek e-posta çözümleri ev sahipligi dagitilmasi oldugunu bulur. Analistler e-posta ev sahipligi su anda dünya çapinda tüm e-posta hesaplarinin yaklasik yüzde 67 olusturmaktadir tahmin ediyoruz. Bu egilim karmasik içi mesajlasma çözümleri atfedilir, spam ve virüs sorunlari, depolama baskilar, uyumluluk gereksinimlerini ve diger itici faktörler.

Kurumsal bir e-posta sisteminin dis kaynak yönetimi baska bir sirket sistem ev sahipligi nerede ve tam güvenilirlik ve güvenlik sorumludur – e-posta operasyonlari düzene ve yükü kendi iç IT personeli rahatlatmak istediginiz her büyüklükteki sirketler için akilli bir karar olabilir. Dogru e-posta yönetim hizmetleri ortagi ile, dis kaynak kullanimi, zaman kazanmak para ve verimliligi kayip olacaktir:
, Daha stratejik girisimlere odaklanmak sirketinizin BT uzmanlari bosaltarak Sirketin ana is hedeflerine ileriye
Senkronize her seyi getiren ve tüm sistem daha akici ve verimli hale, bir kurulus e-posta platformu standardizasyonu
Sirket üstüne virüs ve solucan korumasi yükseltmelerini ve karmasik hükümet uyum sorunlari kalacak saglanmasi

Baslarken – Eger sirket e-posta yönetimi dis kaynak düsünüyorsaniz, burada akilda tutulmasi gereken birkaç sey vardir.

, Uygulama güvenligi, yönetimi ve e-posta sistemi ölçekleme arkasinda tüm karmasikligi yönetebilirsiniz BT hizmetleri saglayicisi için ölçeklenebilirlik-Bak. Sirket size özel e-posta ihtiyaçlarini karsilamak için iliski özellestirebilirsiniz hangi genis bir hizmet yelpazesi sunmaktadir emin olun – basit, düsük maliyetli paylasilan MS Exchange sunucusundan çok veri merkezi için tüm yol, büyük için dengeli hizmet yük küresel ofisleri olan sirketler.

Göç – geçis islemi ile ilgili sorun ve iç IT departmani adina en az çaba ile, sorunsuz olacaktir emin olun. Gerçekten ne olacagini bir anlayis elde etmek için, sirketin mevcut ve önceki bazi müsterileri geri bildirim almak isteyebilirsiniz.

Çalisma süresi – hedefi açikça yüzde 100 kadar-zaman olsa da, beklenmedik ugrasmak yerde var planlari ne potansiyel hizmet saglayicilar isteyin. Bir felaket kurtarma plani hakkinda bilgi edinin – Bir acil durumda veri depolamak ve kurtarmak, kurtarmak için basindan yerine koymak bir prosedür.

Destek Hizmetleri – Ayrica sirket sabit aylik maliyeti saglar emin olun, tek oturum açma yetenekleri, spam ve virüs filtreleme, diger hizmetler (faks, sesli mesaj, vb) ve yardim masasi hizmetleri ile entegrasyon.

E-posta sadece her firsatta yeni komplikasyonlar, büyümeye devam edecektir. Ama bir ortak dis kaynak ile, BT personel thedemands azaltirken, teknoloji ve genellikle sabit maliyet esasina göre uzmanliga erisim ile birlikte, en az çaba yetismek saglayacak karmasik bir mesajlasma ortami güvenli olacak.

* Radicati Grup çalismasi, “E-posta Market, 2004-2008 Hosted,” Piyasa Trendleri, Tahminleri, Kurumsal Tutum ve E-posta Saglayicilari Hosted Kurumsal ve Bireysel hem de derinlemesine analiz içerir.
Çalisma ** “Online Suç Korkusu”