Bu alisveris sepeti uç kullanarak satis Satisi ve artirmak için nasil

Herkes “Bununla kizartmasi ister misiniz?” Diyerek duymustur.

Bu, bir Satisi bir “(bir) müsteri daha pahali, yükseltmeleri, ya da bir daha karli satis yapmak amaciyla eklentileri diger satin için çalisir sayede satis teknigi.” (Wikipedia.com) denir.

Geçenlerde bir parlak Satisi teklif edildi. Biz katip bana bu soruldugunda ögle yemegi ve bir limonata, siparis, alisveris merkezinde vardi:

“Bunun yerine büyük bir içki ister misiniz? Bu 50 sent daha fazla ve iki kati büyüklügünde oldugunu!”

Vay be, ben düsündüm, iyi bir Satisi var! Ben de “Bu gitmek için kaç kisi?”, Sordum

O insanlarin% 75’i siparis noktada Satisi almak ve büyük boy olsun söyledi. O onlar müsteriye bu ifade söyleyebiliriz sadece bu yüzden küçük içki fiyat yükseltti söylemek için gitti. Düzenli 3,00 $ olan, büyük kiyasla 1,75 $ olmasi için kullanilir. Oldukça zeki, degil mi?

Ama upsells fast-food sektörüne sadece ait degil. Bu taktik bir internet is için son derece karli olabilir. Amazon.com, örnegin, bir usta. Eger Amazon bir kitap siparis zaman, kendi web sitesi her zaman satin alma eklemek isteyebileceginiz baska, benzer kitap önerir, fark ettiniz mi?

Eger benim müsteri çogu gibi iseniz, bu karli bir strateji isleyebilir böylece alisveris sepeti yapilandirmak isterim.

Müsterilerinize Satisi nasil birçok farkli yolu vardir. Bazi teknikler digerlerinden daha saldirgan beri, dikkate is, ürün, pazar, ve saldirganlik düzeyini almak gerekir.