Çin’in 10 en ilgi çekici haber 2009 yilinda – is çince ögrenmek

Asagidaki 2009 yili unutulmaz yapilan en iyi 10 Haber bir listesidir.

Ilk olarak, Premier Wen Jiabao ve netizens online alisverisi.

28 Şub ögleden sonra, Premier Wen Jiabao, Çin hükümeti ag ve internet kullanicilarinin online alisverisi. Bu gerçek zamanli olarak Çin Basbakani internet kullanicilarinin ilk kez.

Ikinci olarak, yeni tibbi reform programi tanitti.

6 Nisan ve 7, “TBM Merkez Komitesi ve tibbi ve saglik sistemi reformunun görüslerini derinlesmesi üzerinde Danistay” ve “tibbi ve saglik sistemi reform programi (2009-2011) uygulanmasina iliskin son odak” bir yeni bir tur açikladi tibbi reform resmi olarak yelken ayarlayin.

Üçüncü olarak, olayin Urumçi 7.5 bastirmak için.

5 Temmuz Sincan, Urumçi, vandalizm Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi parti komitesi ve hükümetin güçlü liderlik altinda, Devlet Konseyi içinde, ciddi siddet suç yanma olaylarinin olaydan sonra meydana gelen, yakindan tüm etnik gruplarin kadrolari ve kitleler güveniyor, yasaya göre olayin durum ve bertaraf bastirmak için.

Yeni bir seviyeye Dördüncü, tüm yönlü diplomasi.

Finansal kriz, için bir önemli bir platform olarak zirveye için ana hattina yanit olarak 2009 yilinda diplomatik is çok tarafli ve aktif olarak yeni ve önemli ilerleme elde etmek için finansal kriz, iklim degisikligi ve diplomatik çalismalarinda uluslararasi isbirliginin diger konular yanit olarak katiliyor .

Besinci olarak, yeni Çin kurma 60. yildönümünü kutladi.

1 Ekim sabahi, Pekin’in Tiananmen Meydani düzenlenen 60. Yillik Genel Toplantisi Halk Cumhuriyeti Kutlama baskenti, 20 milyon asker ve sivil büyük bir askeri geçit töreni için ve insanlar festivali alayi kutlamak.

Altinci, Hu Jintao ve Dünya Medya Zirvesi bir konusma teslim.

Ekim 8-10, Pekin’de düzenlenen Dünya Medya Zirvesi. Devlet Baskani Hu Jintao zirve açilis töreni ve teslim konusmalar katilmak için. Bu bir “tam bir Yetai” medya high-end olaydir, “medya Olimpiyatlari” olarak yurtiçinde ve yurtdisinda oldu.

Yedinci, kentsel ve kirsal alanlarda elde etmek için seçim yasa için önerilen degisiklikler “oy için ayni hakki ile.”

27 Ekim Ulusal Halk Kongresi ilk seçim yasasi için taslak degisiklikleri olarak kabul. Seçim yasasi, degisikliklerin daha iyi kirsal ve kentsel insanlar daha tüm insanlarin cosku ve yaraticilik, gelismekte olan sosyalist demokratik siyaset, kentsel ve kirsal kalkinma ve sosyal uyumun tesvik seferber oy esit hak, zevk saglamak için vesile olur.

Sekizinci, tane verimi altinci yil üst üste.

Çin’in tahil üretiminin bu yil, geçen yil 528.500.000 ton, yaklasik 40 yildir ilk süresi elde etmek için bir yeni bir rekor yüksek,, 6 yil ardisik artis dayali.

Dokuzuncu, iklim degisikligi ele için tedbirler almak için.

Kasim 25 Danistay yürütme toplantisinda 2020 yilina kadar 2005 yilinda daha GSYIH birimi basina Çin’in karbon dioksit emisyonlari 45% için 40% düstü karar verdi. Uluslararasi toplum son derece deger kazanmistir.

Onuncu, ekonomi bir iyi bir kursun için normal seviyeye ulasildi.

Uluslararasi finansal kriz karsisinda, Çin bu yil Çin’in ekonomik büyüme trendi hizlandirmak için bir üçer aylik dönemler itibariyle oldu ekonomik büyümeyi tesvik etmek için bir paket uygulanan.