e-ticaret web siteleri ile ilk 5 sorunlar

E-ticaret siteleri online satis için büyük bir potansiyel sunuyor, ama sadece bir web sitesi atmak ve ürün akin müsteri bekleyemezsiniz. Çok fazla e-tüccar en iyi e-ticaret sitesi mümkün vermenin önemini tanimak için basarisiz. Bazi basit (ve bazi o kadar da basit) ayarlamalari ile, bir e-ticaret sitesi önemli ölçüde karliligi artirabilir.

Burada büyük bir fark yaratabilir e-ticaret web siteleri ile en iyi 5 sorunlar sunlardir:

Müsterinin zaman 1.Wasting – Zaman online alisveris en önemli metadir. Siz müsterilerine ne istediklerini bulmak ve mümkün oldugunca çabuk satin almak mümkün olmak istiyorum. Degisen içerigi ile dinamik sayfalar ilginç görünebilir, ama onlar da sayfalari yük daha uzun sürer olun. Müsterilerine yük sayfalari için beklemek zorunda, genellikle vazgeçmek ve daha hizli hareket eden sitesine gidin. Ayrica, bazi e-ticaret siteleri kaydi gerektiren veya gereksiz bilgi için sorarak ödeme islemi sirasinda bir müsterinin zaman israf hata yapar. Bir müsteri sitenizden satin kararini aldiktan sonra mümkün oldugunca az tiklama ile mümkün oldugunca hizli çikis islemleri yapmalidir. Aksi takdirde, müsteri hayal kirikligi disinda satisi tamamlamak için basarisiz olabilir.

Birden fazla tarayici ile uyumluluk 2.Lack – pazarin% 80 e-ticaret sitesi diger tarayicilarda çalismak için tasarim basarisiz, Microsoft Internet Explorer kullanan da büyük bir firsat geçiyor. Hemen belki daha fazla potansiyel müsteri havuzu, en az 20% nakavt. Tarayicilar çesitli web is yapma genellikle sadece birkaç küçük tweaks gerektirir, ancak aldiginiz trafik miktari büyük bir fark yaratabilir.

3.Poor genel web tasarimi – bir web sitesi iyi organize ya da profesyonelce görünüyor zaman, birçok müsteri hemen baska bir yere bakmak olacaktir. Bu e-ticaret sitesi görünüyor ve islevleri nasil geldiginde online alisveris bu gün yüksek standartlara sahip. Ürünleriniz güzel bulmak kolay ve görüntülenen olmalidir. Müsteriler ne istediklerini aramak ve bulmak gerekir. Ayni sekilde, alisveris sepeti kullanimi akici bir süreç olmalidir. Bastan sona satin alma sürecinde herhangi bir aksaklik müsteriler mal olacak.

4.Poor müsteri hizmetleri seçenekleri – Tüm e-ticaret siteleri kolay cevap ürün ve alimlar konusunda soru almak yapmalidir. Çok fazla site iletisim bilgileri bulma ve müsteri için zorlu sirket politikalari erisim yapmak. Müsterilerin bir satis hakkinda rahat hissetmek ihtiyaciniz olan bilgileri bulamazsaniz, muhtemelen satis terk edecek. Sizin ticari politikalari ve tüm iletisim bilgileri belirgin web sitenizin birden fazla sayfa üzerinde görüntülenir emin olun.

Müsterilerinin güvenlik endiseleri tahmin 5. büstü altinda – Birçok web sitesi, bazi alisveris bilinmeyen e-ticaret siteleri onlarin hassas bilgileri girmek için ne kadar endiseli tanimak için basarisiz. Web sitenizde Comodo HackerProof Güven Marks Görünen sizin aglari hacker saldiri güvenli oldugunu onlara temin ederek müsteri kaygilari karsi olabilir. Comodo HackerProof güven isareti kullanarak web sitenizde dönüsüm oranlarini artirmak için kanitlanmis bir yoludur, ve gerçek sonuçlari görmek kadar hizmet için ödemek zorunda degilsiniz.