Endüstriyel ölçekler – agirliginin sayma

Sektöründe bulunan en standart sorunlardan biri bir toplu parça sayisini belirlemektir. Bu donanim, elektronik, plastik, ilaç, ve hemen hemen her diger endüstriyel uygulama için de geçerlidir. Her zamanki alternatifler elle güveniyor, “elektrik göz” makine sayma türleri, ya da mümkün oldugunda agirlik olarak sayma tercih edilen yöntem.

Tabii ki, bu sayilan parçalari birbirine hemen hemen özdes olup olmadigini agirlikça saymak mümkündür. Bu kesinlikle donanimin bir durumdur. Civata ve somun, vida, pul, baglanti elemanlari, klipler, isaretçilerine ve levhalari genellikle son derece tutarlidir. Benzer sekilde, elektronik sektöründe, dirençler, kapasitörler, endüktans, transistörler, diyotlar, baglanti, fis, priz, ve entegre devreler bu tür bölümünün iyi örneklerdir. Ancak bu, ahsap veya tas gibi dogal malzemelerden moda kaliplanmis plastik parçalari, ya da ürün gibi bilesenlerin diger türleri, çok daha tutarsiz olacaktir ve genellikle agirlikça sayim için uygun olmaz.

Agirlik olarak sayma tipik yöntemi parçalarin bir örnek almak ve ölçek platformda bunlari yerlestirmektir. Operatör bu örnek parça sayisini girmelisiniz. Ölçek daha sonra parça agirlik olarak bilinen bir tek parça, agirligi hesaplar. Daha sonra parçalarin tüm toplu ölçek üzerine konur. Ölçek toplu parça sayisini belirlemek için parça agirliginin bu toplu agirligini bölecegiz.

Bu amaç için kullanilan ölçekler türü, baskül sayma parçalar, bir dizi özellik olmalidir. En önemlisi, mükemmel hassasiyet sahip olmasidir. Sadece bir kaç parça bir numune olarak kullanildigi takdirde, ölçegi çok dogru bir sekilde numunenin agirligi belirlemek mümkün olmalidir. Örnegin, bir ölçek parça örnek 10 adet olusuyorsa Bu 0,01 £ bir çözünürlük olabilir £ 100 kapasiteli olabilir, ve her parça 0,0103 £ agirliginda, daha sonra 10 adet 0,103 £ agirliginda olacak . Fakat ölçek sadece bir örnek £ 0,10 agirligi ve% 3 hata tespit etmek mümkün olacak. Simdi, tüm toplu ölçekte yerlestirildiginde, en az% 3 bir hata gösterecektir.

Dogrulugunu iyilestirmek için bir yöntem büyük bir örnek boyutu kullanmaktir. Parçalari örnek 25 adet olusan, yukaridaki Örnegin, sonra örnek ölçek 0,26 £, sadece% 1 bir hata bir numune agirligi tespit olacaktir 0,2575 £ agirlik verecek. Elbette daha büyük bir örneklem büyüklügü daha da hata azaltacaktir.

Bu Arlyn Serisi 8200 olarak, ölçekler sayma bazi parçalari, kullanicinin otomatik olarak bellege parçasi agirligi girmesine izin. Bu 100 adet örnek boyutunu kullanmak için zaman alici olabilir, ama mükemmel dogruluk sunacak. Bu dogru parçasi agirligi bellek girmistir, bu ayni madde sayilir edildigini her zaman hatirlatti olabilir. Yani operatör bir kez daha örnek parçasi agirligi edinme çaba ile gitmek olmazdi.

Dogrulugunu gelistirmek için baska bir yol daha hassasiyetle bir ölçekte kullanmaktir. Ultra hassas terazi Arlyn SAW (Yüzey Akustik Dalga) serisi bu amaca hizmet edecektir. Yani ayni 10 adet numune ile, ölçek, hata sadece ölçek kendi dogasinda hata olur £ 0,103 bir agirlik tespit olur Yukaridaki ayni örnegi için, ölçek bu tür £ 0,001 çözünürlüge sahip hangi 1% 1/100 ‘dür. Tabii ki, bu çok önemli bir gelismedir.

Bir parça sayma bir diger önemli özelligi yük ve asiri sok olan direncidir. Genellikle, agir parçalarin tam bir kutu ölçeginde platformda yerlestirildiginde, bazi güçle kesilmesine. En çok ölçek alüminyum yük hücreleri ile üretilmistir ise, bu paslanmaz çelik kullanimi tercih edilir. Bu kötüye bu tür için çok daha büyük bir güvenlik payi verecektir. Daha da iyisi, SAW yük hücreleri nominal yükün% 500 büyük bir güvenlik marji saglar. Bu sorunsuz çalisma yil saglamak için yardimci olur.

Iletisim özellikleri de çok yararlidir. Bir envanter islem sirasinda, hatta yüzlerce ya da binlerce farkli parçalar sayilabilir gerekebilir. Bu bilgiler bir bilgisayar sistemine bildirilebilir. Bu genellikle RS-232 kanal (seri iletisim) kullanilan yapmak için eski yöntem. Biraz daha modern yöntemler bir USB portu üzerinden iletisim, ya da kablolu veya kablosuz Ethernet içerir.