sizin için is bilmeniz gerekenler dönüsüm oranlari

Dönüsüm belki is web sitesi basarisi için en önemli ölçüsüdür. Bu is aslinda web sitesinden faydalari olmadigini tanimlayan seydir.

Belki de “, iyi dönüsüm orani” bir gerektigi gerçegini ancak anlamina gelir tam olarak ne anlamak olmayabilir. Sorun degil. Burada, bir isletme sahibi ya da pazarlama uzmani olarak, bilmeniz gerekenler.

tanimlari:

Dönüsüm: Web sitenizin bir kullanici bir istenen görevi (örnegin, bir satin alma temas baslatmak, bir eBülten için kayit, bir blog yorum, vb birakarak gibi) tamamlar. Istenen görev isinizi web tamamen görecelidir. Iste bir çevrimdisi örnek: Bir müsteri magaza girer ve bir satin alma islemi.

Dönüsüm orani: istenen görevi tamamlamak TÜM web sitesi kullanicilarinin yüzdesi. Dönüsüm orani% 5 ise, bu her 100 web sitesi ziyaretçilerinin arasindan 5 istediginiz görevi tamamlamis demektir. Birden istenen görevleri olabilir, her benzersiz bir dönüsüm oranina sahip olacaktir.

Geldikleri bir kez hemen web terk tüm web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesi: hemen çikma orani. Hemen çikma orani% 30 ise, bu 100 web sitesi ziyaretçilerinin 30 disinda web sitenizin bir sayfa gördüm ve hemen birakti. (Bu kavram yasam dolu topu ile göstermek için benim en sevdigim yolu anlamina gelir. Bir kullanici bir yasam dolu topudur. Web siteniz duvaridir. duvar geçirgen ve samimi olmadikça, oyunu dogru siçrar.

Nasil dönüsüm oranlari izlerim?
Sizin analiz araci (Google Analytics gibi) dogru dönüsümleri izlemek için ayarlanmalidir. Analitik araç yüklerken bir olarak önemli olan tanimlamaniz gerekir ama web gelistiricileri genellikle, bunu sizin için “dönüsüm.”

Nasil dönüsüm orani etkiler mi?
Nitelikli trafik: Sürüs trafik sik sik online pazarlama bütçesinin büyük bir kismi, tahrik olmak, trafik dönüstürmez eger ayip için tamamen. Web sitenizin ziyaretçileri isinizi web sitesi içerigi aslinda ilgili veya ilgilenen basari saglanmasi için çok önemlidir. Zaman körü körüne web sitenizi ziyaret etmek insanlari iterek kaybetmeyin. Hedef pazar anlamak, nerede onlari bulmak için biliyorum, daha sonra trafik bina üzerinde çalismak.

Bilgi mimarisi: web sitenizde içerik düzenlenen yolu sezgisel kullanici mantikli gerekiyor. Kafa karistirici ise, muhtemelen sadece birakacagim. (Bir bonus olarak, bilgi mimarisi de arama motoru görünürlügünü etkiler.)

Kullanici deneyimi: Bir kullanici web sitesi ile etkilesim yolu aslinda “kullanici deneyimi” dir. Seyler ortaya koydu ve kesintisiz, kolay etkilesim olusturmak için böyle bir sekilde tasarlanmistir. Çevrimdisi bir örnek iç tasarimi. (Bir ürün deneyimi çevrimiçi olusturma kolay degildir. Aslinda, bir sürü is alir. Kullanici web sitenizin farkina sonra, onlar da siçrama (birakin) veya bilgi tüketmek. Eger kullanici deneyimi planlanmis ve iyi uygulandigi, onlar, katilimci dönüstürme ve hatta sizin adiniza savunan içine ilerleme olabilir.