müsteri önemini biliyoruz satisfaction_

Telemarketing Internet pazarlama için teknoloji patlamasi, pazarlama çesitli meydana gelmis ve bir sey tüm, Müsteri Memnuniyeti için önemlidir! Ile Eger satis üç kat büyüdügünü görmek istiyorsaniz, yapmaniz gereken tek sey olaganüstü müsteri memnuniyetini saglamak oldugunu! Müsteri memnuniyeti verimli is katkida bulunur. Müsteri memnuniyeti sirket No.1 hale getirmek için bir yoldur!
is müsteri memnuniyetini = kar!
Hiçbir is müsteriler olmadan var olabilir! Bu gerçek göz ardi edilemez! Rekabet hizla artmaktadir gibi, is tüccar müsterileri korumak için çok yönlü stratejiler ile gelmek zorunda daha vardir. Müsteri memnuniyeti son derece önemlidir ve izin yeni yas teknolojileri jumbling bu kaybetmek degil!
Onlarin tek hedef olarak müsteri memnuniyetini kabul Isletmeler her zaman zafer var! Bu satis yapmak çok daha önemli geregidir müsterileri mutlu biliyorum isletmeler!
neden müsteri memnuniyeti isletmeler için çok önemlidir? – Büyük ya da küçük!
Müsteri geri geliyor izleyin: sizin is iliskilerinde ve hizmetlere dogru memnuniyetini gösteren bir müsteri her zaman sadik kalacaktir!
Memnun müsteri = her ürün Buys: Müsteriler sirket her ürünleri satin almaz. Onlar kesinlikle alimlarini tekrar!
Memnun müsteriler = Tutma: sizin ve sirket tatmin edici müsterilerine karsi çalismaya gidiyor ise o zaman uzun süre olacak size üzerinde tutmak olacaktir.
Fiyatlar önemli degil: Memnun müsteri pahali fiyatlarla etiketleri ile bile ürün satin geri çekmeyecegini!
Öneri: Bir kez ürün / hizmet sizden bir müsteri satin tatmin edici, herhangi bir pazarlama kampanyasi yapabilecegi daha onlar sirket hakkinda daha hizli kelime yaymak emin olun! Bunlar sirket tavsiye ve hizmetlerin yüksek konusmak istiyorsunuz! Memnun müsteriler aile ve arkadaslar için = Tavsiye!
Eger küresel gitmek yapar: müsterilerinizin geri ve satin alma ürünleri gelmesini sonra, satis kesinlikle kontör olacaktir. Bunun yani sira, yayilmasini kelime isinizi küçük bir zaman dilimi içinde küresel gitmek yapiminda katkida!
is patlama izlemek için asagidaki ipuçlarini uygulayin – müsteri memnuniyeti ipuçlari!
Olaganüstü hizmetleri: Yüksek kaliteli müsteri hizmetleri anyday basarili bir satis verecek! Nazik olun, onlarin ihtiyaçlarini anlamak her detay katilmak ve yardim bastan sona saglamak!
Nezaket ve müsterilerine karsi saygi: büyük nezaket, nezaket ve müsterilerine karsi yüksek ilgili göstermek için unutmayin. Kötü tutum = müsterilerinin geri dönüsü!
Iddia veya sözlü Spats içine dahil hiç: bu büyük bir hayir söyle! Herhangi bir asamasinda bir müsteri ile sözlü anlasmazlik kendinizi dahil hiç. Eger müsteri yanlis oldugunu düsünüyorsaniz, o zaman anlatmaya çalisacagim ve güven içine almak!
Müsterilerinizin beklemek izin vermeyin: müsteri hizmeti veren bir yaygin hata uzun süre beklemek müsterilerinize istiyor. Her kosulda bu kaçinin!
Düzgün bir satin emin olun: Her zaman alimlarini bir pürüzsüz bir deneyim yoksun herhangi bir kaçamak yapmak unutmayin. Müsterilerin kolay satin emin olun!
Yeni müsteri çekmeye odaklanmak, satis unutun: Daha önce tartisildigi, bu bildikleri önce en isletmeler üzerinde duruluyor ve ne oldugu, satis büyük ölçüde azaltmak! Müsteri memnuniyeti satis veya para kazanmak yukarida gelmelidir.
müsteri memnuniyeti oranini hesaplamak nasil?
Müsteri memnuniyet orani hesaplamak için önemli bir yolu müsteri sayisi ve farkli marka geçmeden müsteri sayisi hakkinda veri sahip geregidir. Aslinda müsteri memnuniyeti oranini artirmak ya da degil bu gösterge ögrenmek yardimci olacaktir!
Sonuç: hayatta kalmak için rekabet dayanikli oluyor gibi Özetle, müsteri memnuniyeti, bugün daha da önemlidir. Müsteri memnuniyeti is verimli yapiminda ön ve büyük bir basari yol açar!