dönüstürülmesini

Sen, web sitenize yerlesik tedarikçiler kaynakli, sizin deyiminizle ayarlayin ve mükemmel bir on-line is baslattik. Sonra bekleyin ve izleyin. Gün sonra, istatistikleri kontrol gün, onlar, aradiginiz Ziyaret edecekleri, ama satin degildir. Hayal kirikligi içinde setleri ve ne yanlis yaptim, kendinize sorun?

Cart dönüsüm, ya da alici içine alisveris dönüm, on-line is çok önemlidir. Sepete dönüsüm alt satirinda etkiler. Basarili bir sekilde geçmesi daha sepeti dönüsüm, daha fazla para sitenizi yapar. Bir kendi alisveris sepeti içine bir sey koymak herkesin bir satis dönüstürmek umut ediyorum. Ne yazik ki, dönüsüm ulusal ortalamanin FireClick dahil olmak üzere çesitli kaynaklara göre, yaklasik% 30’dur. Bu yüzden müsterilerinin% 70 aslinda onlar almak ne satin olmayacaktir. Kötü kullan, yavas yükleme sayfalari, çok fazla bilgi isteyen ve kayit da dahil olmak üzere alisveris sepeti terk için çok atif nedeni vardir. Burada alicilar halinde yapan kisiler açabilirsiniz on-line is stratejileri bir göz içine girin.

Bu yazi boyunca, yönüyle de geçerlidir önemli bir strateji vardir. BASITLESTIREN – Sadece, yeterli basitlestirilmesi önemini vurgulamak degildir. Sitenizin overcomplicate ve kolay Seninle is yapmak için yapmayin.

Sizin ödeme islemi bir göz atin. Hatta en hirsli müsteri orta satisi durdurmak ve süreci çok tüketen ise sitenizi birakacaktir. Eger çok fazla bilgi topluyorlar? Bu müsterilerin rahatsiz hissetmenize sebep olabilir. Süreç çok uzun? Nielsen Online, Nielsen Company bir hizmet tarafindan yapilan son arastirmaya göre ankete katilan 1000 81 on-line alisveris disari belirtildigi, para, zaman degil kazanmak için online alisveris. Onlarin zaman kaybetmeyin. Hangi bilgileri Isleminizin yapmak gerekiyor? Sadece alicilar bu bilgileri toplamak.

Eger müsteri kayit ya da alisveris yapmak için giris var mi? Bu çogu on-line alicilar için büyük bir caydirici olabilir. Eger yerel bakkal gittiginizde, onlar yiyecek almak için kayit soruyorsun? Hayir, zaman kaybi var. Düsünün – almak, satin almak ve çikmak. Müsteri kayit ya da bunu yapmak için gerçekten iyi bir nedeniniz yoksa, giris, uzak müsterilerinize bastiriyor gerektiren. Onlar zaman kolaylik için magaza alisveris unutmayin. Size kaç site kaydoldum ve giris yapin veya sifremi unuttum? Önceki siparis geçmisi gözden, ya da siparis izleme yetenegi kazanmak için tescil, ancak seçenegi sunan, büyük bir müsteri hizmeti gibi hissediyor. Eger satis ele verdik sonra sadece bu teklif, bu onlari vakit geçirmek isteyip istemediginizi seçmenize olanak saglar.

Nasil ödeme ekranlari kontrol edebilirim? Bu bir, sürekli, büyük ekran var mi? Gereksiz bilgi yiginlari toplama birçok ekranlar mi? Müsteriler, almak satin alma yapmak ve çikmak gerekir. Ancak, ödeme islemi güven insa etmeli, ya da ikinci satin alma tahmin baslatmak ve onlarin arabasinin ögeleri disari atarak baslar. Ya da daha kötüsü, tamamen çalistirin. Süreci kisa ve tatli yapmak. Onlar asagi kaydirmaniz bir sürekli formu çok hizli halinde çikis formu kirmak ve büyüklügünde parçalar isirmak, zaman anlayisli müsterilerine büyük bir süreç gibi görünüyor. En az ödeme sayfalarinda grafik tutun; harika bir ürün açiklamalari eger onlari ortadan kaldirmak. Kontrol ekranlarin ideal iki numarali üçtür. Bu çok fazla bilgi toplama, ya da vakit olmadigini güven ile müsteri kolaylastirir.

Incelemek için son bir yönü pazarlama anket yerlesim oldugunu. Pazarlama istatistik bir seçenek degildir bu nedenle bu verilerin toplanmasi ortadan kaldirarak, pazarlama kampanyalarinin etkinligini izleme anahtaridir. Satis takip etmek bu verilerin toplanmasi hareketli, ancak fikir eglendirmek. Yine, bu kez bilinçli müsteri oldugunu, ürün satin alma onlari rahatsiz degil. Onlarin satin alma islemini tamamlamak kez yardim müsteriye gelir ve büyük olasilikla istediginiz bilgi veren mecbur.

Simdi, güvenlik, nakliye süresi veya nakliye oranlari sepeti dönüsüm oranlari, etkileyebilir birçok sitesi konular, belli ki vardir. Bu görüs müsteri açisindan bütün resmi bakmak her zaman en iyisidir. , Temizleniyor ödeme islemi ve kaliteli müsteri hizmeti basitlestirilmesi için on-line is için daha fazla satis güvence anahtaridir adimlardir. Google Analytics gibi on-line is ince ayar, size yardimci olabilir internet üzerinde mevcut ve analitik araçlari – çesitli etrafinda http://live247support.com gibi müsteri hizmetleri destegi saglayicilari vardir. Yani sürecini kolaylastirmak için zaman ayirin ve daha sonra sabit çalisma etkinligini izlemek.