online is yaygin hatalardan

Yeni bir online is baslatirken dahil bir ögrenme egrisi vardir. Çogu zaman, tomurcuklanan girisimciler potansiyel müsterilere sürecinde yabancilasmis oldugunu kendi sitenize trafik olusturmak için böyle bir acele. Burada ayni tuzak önlemek için haberdar olmak için bazi ortak yanlis adimlardan sunlardir:

Hata numarali ziyaretçi bilgileri kaydetmek için basarisizliktir. Muhtemel alici iletisim bilgileri olmadan, yeniden kurmak temas ve satis arazi için bir yolu yoktur. Veri kayit sistemi bir çesit ekleme herhangi bir yeni online is sahibinin birincil görevi olmalidir.

Buna ek olarak, yeni is sahibi gelen aramalari ve isabet izleme yeterli oldugundan emin olmalisiniz. Izleme sonra eksik ise ödeme yapan bilgi dönüm sansini büyük ölçüde azalir.

Birçok yeni is sahipleri göz ardi bir fantastik strateji ücretsiz bir sey sunan bir fikirdir. Kisa bir bilgi video veya rapor iyi seçeneklerdir. Bu “hediye” ile dahil referanslari de alicilar yeni takipçileri dönüstürme çok yararli olabilir. Genellikle göz ardi bir diger ayrinti bir satis yönünde gerekli adimlari ile müsteri açmaktadir. Bir site sahibi ilgili adimlari farkinda ise, o zaman potansiyel müsteri satin almak için dogrudan zordur. Satis süreci üzerinde hem de müsterilerine en iyi müsteri hizmeti saglayan sadece çok bilinçli hale. Bir site girdikten sonra o sicak karsilandi ve tüm süreç boyunca rehberlik oldugunu hissettim Müsteriler geri dönen bir müsteri olma olasiligi vardir. Bu uzmanlik eksikligi, günümüzde yaygin olarak kullanilabilir arastirmalar müsteri destek yazilim var oldugunu düsünüyorsaniz. Onlar en mükemmel müsteri hizmetleri destek saglayici olarak verildi gibi http://live247support.com gibi sitelerde yararli gelebilir.

Özellikle fiyatlari yerine müsteri yararlari daha Odaklama baska ciddi bir hatadir. Bir potansiyel alici paralarini ve baska bir yerde ne alabilirim daha farkli bir sey için en çok yarar sunuluyor duymak istiyor. Bu odak bir kar dönüm yerine, müsteri yardim etmektir düsünüyorsaniz, onlar satin olmayacaktir.