ziyaretçi dönüsüm gelistirerek web satislari artirmak

Birçok keskin isletme sahipleri web is için neler yapabilecegini yararlanilmaktadir. Onlar iyi görünümlü web sitesi gelistirdik ve birçok hatta ödeme tiklama basina kampanyalari, dogal arama motoru optimizasyonu, e-posta pazarlama kampanyalari ve haber bültenleri gibi online pazarlama stratejileri için bütçe bir parçasi tahsis edilir. Bu stratejilerin her biri sitenize akan trafik artirmada etkili olabilir. Sonuçta, trafik olmadan hiçbir satis olacagini, trafik olmadan bir web sitesi var olmayan bir web sitesi olarak yaklasik olarak kötü.

Peki dünyadaki tüm trafik var ama hala kimse bir sey satin aliyor olur? Bir alici bir web sitesi ziyaretçi dönüstürme web dünyasinda bir satis dönüsüm denir ve bu tam olarak bir sonraki adim oldugunu. Eger pazarlama para bir demet harcamak düsünün ve trafik önemli miktarda artar fark ettim. Diyelim ki web sitenizin tüm ziyaretçilerin, bunlarin% 1 bir satin alma yapacak söylüyorlar. Bu kötü degil ve artan trafik ile aylik satis hem de biraz arttigi beklenebilir. Sitenize satin almak için çok zorlayici degilse Ancak, çok uzun süre 1% isareti sikismis olacak, ve aslinda pazarlama dolar israf.

Simdi size bir alici için daha çekici hale getirmek için web siteniz hakkinda bazi yönlerini degistirmek hayal edelim. Bu artan trafik ek satis yapmak için firsat verir zaman simdi. Sadece% 2 dönüsümlerini artirmak bile, sadece pazarlama daha fazla para harcamadan gelir iki katina çikti. Yani burada online satis dönüsümlerini artirmak için üç akilli yolu vardir:

1. Verimli Navigasyon kullanin. Eger müsteri vardi gibi düsünün. Eger bir satin alma yapmak için gereken tüm baglantilari bulabilir miyim, ya da bazi arama alir? Alisveris sepeti dügmeleri gibi seyler çok görünür ve geçerli sayfasindan ögrenilmesi olmalidir. Bir müsteri web sitenizde para harcamak için bir yol aramaya gitmek yapmayin, bunun yerine onlar için kolay!

2. Onlar ister ziyaretçi alin. Biz bir sey satin almak için gereken az tiklama, daha fazla sans kimse onlarin satin alma islemini tamamlamak biliyorum. Birçok ödeme tiklama basi kampanyalar bu basarisiz ve sonuç is kaybetmek gibi. Reklam Nike golf ekipmani ise, baglanti yerine genel ana sayfanin, Nike golf sayfasina dogrudan müsteri alir emin olun. Bu sekilde arzu edilen ürünler, müsteri hemen önünde ve herhangi bir arama gereklidir. Bu ayni strateji e-posta pazarlama veya sitenize isaret diger baglantilar için de geçerlidir.

3. Temel bilgiler ve bu ücretsiz nakliye gibi sunuyor her sayfada ve spot kolay açik oldugundan emin olun. Özellikle dogal arama motoru trafigi ile, herkes ana sayfada gelir varsayalim ve mantiksal site üzerinden ilerler olamaz. Potansiyel müsteri bir ürün sayfa bile, herhangi bir sayfaya dogrudan gelebilir. Online güvenlik sembolleri, teklifler, hatta temel slogan veya benzersiz satis pozisyonu kolayca görülebilir ve anlasilmalidir.

Bu her web sitesi ziyaretçileri satin almak ya da bir sey kaydolmak için zorlamak için gerekli üç temel vardir. Insanlar sitede yaptigini ve nerede sorun alanlari meydana olabilir tam olarak ne söylemek uygun analitik programlari vardir. Analiz uzmanlari genel olarak bu nedenleri kesin olarak belirlemek ve ayni zamanda dönen müsteriler, yeni müsteriler, gelismis A / B ve çok degiskenli test kullanarak vb tiklama teklifler basina ödeme kanattan içeri olanlar, daha iyi dönüsüm saglayan bir sonraki seviyeye gitmek yardimci olabilir teknikleri. Dönüsüm oranlari çok önemli oldugu için, her zaman gelistirilmesi için test edilmelidir.