Dhanteras arkasinda efsanevi

Dhanteras bes uzun gün boyunca sürekli Diwali Festivali ilk günü. Dhanteras da Tanriça Laxmi kutlama adanmis Dhantrayodashi veya Dhanwantari Triodasi, olarak bilinen Festivali Kartik (Ekim / Kasim) bir Hindu ayinda Krishna Paksha ve ugurlu on üçüncü ay gün düsüyor. Kelime Dhanteras olarak, “Dhan” ‘zenginlik’ anlamina gelir. Dhanteras gününde, Tanriça Laxmi refah ve iyilik saglamak için tapar. Bu nedenle Dhanteras is dünyasi için özel bir önemi vardir.

Dhanteras Festivali arkasindaki efsanevi söyle devam ediyor: Kral Hima en on alti yasindaki oglu onun burç göre onun evlilik dördüncü gününde bir yilan isirmasi ile eninde sonunda bir kez. Yani, onun evlilik o dördüncü gününde, esi onun hayatindan endise ve yerine o tüm süs esyalari ve altin çok döseme sonra öykü ve sarki söyleme söylüyorum ve gümüs sikkeler geçtikçe onu bütün gece uyku izin vermedi onun kadinin küçük özel odasi girisinde büyük bir yigin onunla oldugunu. O da her yerde sayisiz lambalari yakti.

Yama, Ölüm Tanrisi, bir yilan olarak kendini kiliginda ve orada ulasti. Ama bu parlak lamba dazzle ile, gözleri kör oldu ve o Prens odasina giremedi. O süs esyalari ve madeni paralarin yigin üstüne çikti ve onun melodik sarkilari dinlerken bütün gece oturdu. Daha sonra, sabah, o sessizce Prens zarar vermeden gitti. Böylece, bu arada, Prens ömrünü genç esi tarafindan kurtarildi ve o da servetini degistirdi. O zamandan beri, Dhanteras bu gün ‘YAMADEEPDAAN’ yapildigi gün olarak bilinir. Yani, bu gün, insanlar bütün gece yanan lambalari tutun.

Yine baska bir efsane Tanrilar ve seytanlar Amrit veya nektar, Dhanvantri, Tanrilarin doktor ve Vishnu bir vücut bulma, için okyanus churned zaman Dhanteras gününde iksiri bir kavanoz tasiyan ortaya çiktigini söyler. Yani Dhanteras Festivali Hindistan’da Diwali Festivali çok önemli bir gün.