e-ticaret çözümleri yeni müsteri destek stratejileri

Müsteri destegi is bir yönü olarak olabilir – ve zor – Herhangi bir e-ticaret sirketi CEO’su kadar önemli oldugunu biliyor. , Müsterilerin sorular Fielding birisi cevap alma ve sorunu sonucuna alir emin yapma tüm süreç pahali ve zaman alici bir istir. Bu sahip oldugunuz e-ticaret çözümü çok fazla para almadan müsteri yeterli bakimi oldugundan emin olmak için planlama bir sürü alir.

bu bilet

En ucuz ve en sik kullanilan çözümlerden biri müsteri resmi bir parçasi olarak bir metin sorgusu ‘durumda,’ ve müsteri destek ekibinin bir üyesi sorusturma kollari gönderir bilet sistemidir. Sadece birkaç kisi fazla sorun olmadan tüm müsteri iletisimi ele verebilir, özellikle de son derece maliyet-etkili. Bu mevcut e-ticaret web sitesi tasarimi entegre da basittir.

Bakis müsteri açisindan, ancak, bilet sistemi orada en iyi müsteri iliskileri e-ticaret çözümü olmayabilir. Geribildirim sorgu baska bir saat dilimi geliyor, özellikle de çok yavas. Internetin zaman duyarli hizli-ates paradigmada, yanit bu gecikme kayip satis ve kaybedilir kar anlamina gelebilir – herhangi bir e-ticaret sirketi için kötü haber.

müsteriler sohbet

Canli sohbet özellikle dis kaynak kullanimi hemen hemen her isletme sahibi için erisilebilir oldu her zaman canli baglantilar ve is süreç olarak, son yillarda çok popüler hale geldi bir çözümdür. Maliyet-akilli, daha insan kaynaklari gerekli ve meraklisi bir e-ticaret web tasarim ihtiyaci var gibi bilet sistemi ile bir dezavantaj var.

E-perakende çitin diger tarafinda olsa da, müsteriler sadece canli sohbet destek sistemleri seven. Onlar satin alma kararlari da daha kisa sürede yapilir anlamina gelir, sorgularini gerçek zamanli (ve genellikle neredeyse aninda) geri almak mümkün olacaktir. Her ziyaretçi genellikle sadece bir veya iki soru, her bir müsteri temsilcisi sohbet hatti üzerinde harcadigi zamani var çünkü birkaç dakika daha nadiren daha fazladir.

otomatik yanitlama

Is diger birçok alanda oldugu gibi, bir sey yapmak için en ucuz yolu islemi otomatik ve böylece dahil maliyetinin büyük bir kismini kesip etmektir. Bu seçenek, son zamanlarda müsteri hizmetleri için kullanilabilir hale gelmistir ve bu müsterilerinizin göz ardi hissi birakarak vermeden maliyetleri azaltmak için iyi bir firsat.

Kenara daha gelismis e-ticaret web gelistirme, bu yaklasim ayni zamanda bazi yüksek düzey programlama metin sorgulari analiz eder ve daha sonra otomatik yanitlari gönderen bir programi olusturmak için gerektirecektir. Ayni zamanda olsa da, her iki dünyanin en iyi almak mümkün olacaktir. Eger müsteri hizmetleri departmani için maas tasarruf ederken, neredeyse aninda – hatta ön olanlar, en az – Müsteriler yanitlari elde edebiliyoruz.

Bu size düsünüyorsaniz tüm e-ticaret çözümleri için dikkatli inceleme vermek gerekecek bir alandir. Digerleri bile biri ile çalismaz Bazi, üç ile uyumludur. E-ticaret sirketleri kurarken genel maliyetlerin sizin için büyük bir sorun oldugu kadar, karinizi getiriyor müsteriye dikkat asla unutmam.