Eger online kurumsal itibar koruyorsun

Eger hedef kitlenin gözünde nerede oldugunu biliyor musunuz? Bazi isletme sahipleri yapmak. Bazi yoktur. Farkinda olsa bile, her zaman halkla iliskiler girisimleri eyleme koymayin.

Burada ovmak. Sirketinizin Web ile ilgili pazarlama odaklanmak olmasa bile, yine de çevrimiçi hakkinda söylenenleri ne is kaybedebilir. Bu nedenle, ne olursa olsun Web katilimi seviyenizi sizin online itibar izlemek için öder.

Ama bu yazi okuma, buradayiz, hangi online pazarlama belli bir düzeyde (hemen hemen hiç kimse yanlislikla bir blog üzerine sendeler) ihtiyacini anlamak anlamina gelir. Online pazarlama takip kadar becerikli iseniz, muhtemelen kullanmis ya da bir kez ya da baska bir halkla iliskiler firmasi ile kabul var. Bu gazete, dergi, radyo ve televizyon bahseder almak için çalisiyoruz. Mükemmel. Ama bu yeterli degil.

Internet ne yayinlanir kalici bir yerdir. Bir yukari kayma ve söz / sikayet sonsuza kadar görmek herkes için kullanilabilir. Geleneksel PR girisimler büyük ve kitlelere olumlu mesajlar yayin için son derece yararlidir. Ama online web forum, blog, sohbet, ve makale sikayetlerin daha kalici sorunu çözmek degil.

Çatlaklardan terlik ve bir kin tutan bir eski çalisan veya eski müsteri düsünün. Bir ürün veya hizmet patlatma bir blog yazisi veya forum konusu yazmak, ya da düpedüz etik olmayan ugrasan firma suçluyorlar. Onlar “Gönder” tiklayin ve yayinlanan. Tüm orada görmek için.

Bu suçlama çevrimiçi okuma potansiyel müsterilerin onlarca, belki yüzlerce, düsünün. Onlar kötü söhretli bir sirket, size zaman, enerji ve para riske cesaret mi? Olasi degil. Kayip baska bir firsat Tebesir. Geleneksel PR kampanyalari sadece olumsuz etki noktasinda bu kisi ulasamaz.

Online itibar yönetimi girin. Terminoloji henüz geleneksel PR ile ilgili terimler olarak ana kadar olmamistir, ancak online kurumsal itibarina izlemek ve yönetmek için her gün çalisan itibar yönetim sirketleri, uzmanlari ve hizmetleri düzinelerce vardir.

Ün yöneticisi ne yapar?

Bir itibar yöneticisi genellikle marka isimleri, ürün isimleri, sirket isimleri, yöneticileri isimleri, vb odakli SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SMO (sosyal medya optimizasyonu) bir arada saglayan sirket ile iliskili herhangi bir kelime veya kelime bu dahildir aradi olabilir. Esasen, bir itibar yöneticisi veya itibar yönetimi hizmeti olumsuz yorumlar için Web izlemek yardimci olur ve hizli bir sekilde cevap ve yaygin bir krizi önlemek için firsat taniyor.

Sirket cevap ya da hiç yanit vermedi çok uzun sürdü çünkü çogu kurumsal itibar krizler ortaya çikar. Basparmak kurali bir kriz biraz üzerinde darbe ya da “gitmek” olacagini varsaymak asla etmektir. Büyük olasilikla marka sirket ve / veya ürün üzerinde oldukça büyük bir miktarda geçirdim. Itibar Yönetimi göz ardi ya da yagmurlu bir gün için kaydetmek için herhangi bir sirketin basarisi için çok önemlidir. Olasi bir kriz hizla Web genelinde kirmak ve yagmur yagdiginda olabilir, bu döker.

daniel dessinger tarafindan
MarketNet