nasil 3d mükellefi kimlik dogrulama çalisir ve neden getirilmistir

Yakin zamana kadar, internet tabanli karti islemleri ‘kart–mevcut degil’ ve ‘hayir imzasi mevcut’ bu yüzden gerçek kart sahibi bir internet tüccar sitesinde ödeme islemi yapan kisi oldugunu kanitlamak için neredeyse imkansiz oldugu gibi siniflandirilmistir.

Sonuç? Tüm e-ticaret ibraz 78% sik “Ben yapmadim” ters ibraz olarak adlandirilan ‘yetkisiz islem’ neden kodlarini gelmektedir.

Güvenli, elektronik, olmayan ‘yüz yüze’ kimlik dogrulama sürecinde tüketicinin gerçek kimligini dogrulamak için yetenegi ile internet tüccar saglar 3-D Secure hizmetlerinin tanitimi ile bu degisir.

Kart Dernekler da çevrimiçi dolandiricilik ve alisilmis ödeme suçlularin gelen tüccarlar korumak için ödeme yükümlülügü vardiya uygulamaya koyduk Internet islemleri karti ve ödeme dolandiricilik ortadan önemini basin.

Nasil çalisir?

: bakis bir ihraççilar açisindan

Ihraççilar sertifikali saticidan 3-D Secure “Erisim Kontrolü Sunucu” yazilimi lisanslamalidir. Ihraççilar sonra ne kart markalar konuda bagli VISA ve MasterCard Onayli Güvenlik Kodu dogrudan kutulari kayit olun. Veren KUTULARI ACS sunucu üzerinde yüklü ve kart sahipleri benzersiz bir sifre ve ‘gizli ifade seçerek VBV ve SecureCode ile kart numarasi kayit istenir.

: bakis bir devralacaklara açisindan

Alicilari, onlarin satin kutulari / IKA kayit VISA ve SecureCode ile kayit. Alicilari, onlar 3-D Secure etkinlestirmek için MPI destek nasil tanimlamak gerekir. Tüccarlar kendi alici bankasi tarafindan kayitli ve MPI (FAC ev sahipliginde) ve Directory Server kayitlidir. Ben ve INET 3-D Secure islemleri saglamak için BASE belirli parametrelerini ayarlamak Kart Dernekleri kavsak fiyat indirimleri ve ödeme isleme her ikisi için de dogru isaretlenir. MID, tüccar adi, BIN ve güvenlik sertifikasi Directory Server üzerinde kayitli oldugu tüm vardir. MM yok!

: bakis karti dernekler noktadan

Directory Server KUTULARI ve Veren, Alici ve Satici arasinda 3-D Secure mesajlari yönetir ve izler ‘trafik polisi’ dir. Bir tüccar entegre bir kez Directory sunucusu FAK gelen kimlik dogrulama istekleri alir. Karti numarasi kayitli bir Veren BIN araliginda ise Directory Server belirler, uygun Veren (ACS) için kart sahibinin kimlik dogrulamasi için istekleri yönlendirir ve daha sonra tüketici ile dogrudan mükellefi kimlik dogrulama islemi baslamadan tüccar geri verir.

: bakis karti dernekler noktadan

Tüm “tesebbüs” mükellefi kimlik dogrulama istekleri, geçerli olsun ya da olmasin, Kimlik Dogrulama Tarih Sunucu (VISA ve MasterCard de) bir islem anlasmazlik durumunda devralacaklara ve ihraç edenler için veri saglayan saklanir. VISA ve MasterCard ACS sunucu ve Düzenleyici ve Alicilari, sorumluluk vardiya koruma belirlemek MPI yazilim yanitlari dayali mükellefi kimlik dogrulama senaryolari hayata geçirdik.

mükellefi kimlik dogrulama islemi
– Ihraç edenler ve Alicilari, bagimsiz olarak kayit ve hizmet birbirine bagli degildir;
– Ihraç edenler kendi kart sahipleri dahil degil olabilir; alternatif ne kayit yaptirabilir – Bu tüccar ödeme yükümlülügü kayma kosullari sürücüler;
– Ayni sekilde, Alicilari, kayitli ama mükellefi kimlik dogrulama ödeme yetkisi önce tamamlanmazsa, onlarin tüccar tüccar ile dolandiricilik için sorumluluk birakarak olabilir.
– FAC MPI yazilim tüccar ödeme sayfasi ile iletisim kurar ve Yayinci kayit dogrulamak için Directory Server (ler) için kimlik dogrulama isteklerini geçer;
– Düzenleyici BIN kayitli ve evet eger, kart sahibinin kayitli olup olmadigini dogrulamak için Yayinci ACS sunucu ile iletisim halinde Directory Server sorgulari belirlemek için;
– Her iki kayitli ise, Directory Server FAC MPI ile yanit ve sifre bilgilerini girmek üzere müsteri için ‘pop up’ pencere olusturmak için tüccar mesaji gönderir.
– Tüketicinin Kimlik Dogrulama dogrudan güvenli bir tarayici baglantisi üzerinden tüketici ve ACS sunucu arasinda yer alir;
– ACS FAC MPI geri mükellefi kimlik dogrulama tepki verir.

MPI tarafindan saglanan kimlik dogrulama yanit kodlari bagli olarak ödeme yetkisi ile tüccar ilerler.