avantaj ve drawbacks_ – e-ticaret nedir

Elektronik Ticaret veya e-ticaret internet araciligiyla ya da diger bilgisayar aglari ile ürün ve hizmet ticaretidir. E-ticaret, alici ve satici için para mal degis tokus etmek için bir araya gelip geleneksel ticaret gibi ayni temel ilkeler sunlardir. Ama daha çok alisveris magazalarinda geleneksel sekilde ya da posta ile siparis kataloglari ve telefon operatörleri araciligiyla is yapma daha – aga bagli bilgisayar üzerinde e-ticaret alici ve satici transact is.

E-ticaret alicilar maksimum rahatlik sunuyor. Onlar dünyanin dört bir yanindan evlerinden veya ofislerinden ayrilmak zorunda kalmadan, fiyatlari karsilastirin ve alisveris yapmak için bir gün gece gündüz birden saticilarinin web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bazi durumlarda, tüketicilerin hemen internet üzerinden indirerek, böyle bir elektronik kitap, bir müzik dosyasi veya bilgisayar yazilimi gibi bir ürün veya hizmet, alabilirsiniz.

Saticilar için, e-ticaret maliyetlerini düsürmek ve pazarlarini genisletmek için bir yol sunar. Onlar, insa personel, ya da korumak fiziksel bir magaza ya da posta ile siparis kataloglari baski ve dagitmak gerek yoktur. Otomatik siparis takibi ve faturalama sistemleri ek isgücü maliyetlerini düsürmek ve ürün veya hizmet indirilebilir eger e-ticaret firmalari hiçbir dagitim dahil maliyeti var. Ürünleri küresel internet üzerinden satmak satilabilir çünkü, saticilarin global anlamda ürün veya hizmet pazara potansiyeline sahip ve bir magazanin fiziksel konumu ile sinirli degildir. Internet teknolojileri de saticilar müsterinin izni ile müsterilerinin ilgi ve tercihlerini izlemek ve sonra müsteri ihtiyaçlarini karsilamak için ürün ve hizmetleri özellestirerek müsteri ile devam eden bir iliski kurmak için bu bilgileri kullanmak için izin verir.

E-ticaret ancak bazi dezavantajlari vardir. Tüketiciler çevrimiçi bazi ürünleri satin almak için tereddüt ediyorlar. Müsterilerin bu satin almadan önce böyle bir kanepe gibi pahali bir madde ve konforu test etmek istiyorum çünkü online mobilya isletmeler, örnegin, çogunlukla basarisiz oldu. Birçok kisi de bir sosyal deneyim alisveris düsünün. Örnegin, onlar arkadas ya da aile, onlar online yinelenen olamaz bir deneyime sahip bir magaza ya da alisveris merkezi olacak keyfini çikarabilirsiniz. Tüketiciler ayni zamanda kredi karti islemleri güvenli ve gizlilik saygi o güvence gerekir.

Bu birkaç dezavantajlari varligina e-ticaret çok yönlü modern çagin yeni ufuklar açti. Bu uzak zaman, enerji, emek ve para koyar.

© 2006, Toptan Sayfa Ingiltere. Tüm haklari saklidir.