Nokta com is patlama 15 yil sonra yükselis ve düsüs

Reklam 2011 yilinda internet mümkün kilan kismindadir. Onlarin sörf aliskanliklari, arama egilimleri ve geçmis alimlari dayali bireylere özel reklamlari vardir. Reklamlar bir form veya baska hemen her sitede görünür. Reklam ve internet ticaret kavrami bugün ortak yer, ancak internet ile reklam ve para yapma fikri yeni ve kesfedilmemis fikirler oldugu bir dönemde, uzun zaman önce, vardi. Daha sonra, 90’larin ortalarinda, her sey degisti ve isletmeler her yerde yeni bir platform ve potansiyel gelir akisi bulundu – internet her girisimci zengin yapmak için gidiyordu ve her mevcut is tekrar orijinal görünüyor. Ve bir süre için, tüm planlandigi gibi oldu. Büyük dot-com çöküsü kadar.

1.995

Internet yavas yavas bugün oldugu her yerde yarar içine bu kaçinilmaz dönüsümü baslayan, acemi çaylak oldu. Genisbant baglanti istisna degil, kural ve para kazanma reklam bu bebeklik oldu ile vardi. Gerçekten de, dijital çagda üzerimize oldukça degildi. IPhone icat edilmemisti, sosyal ag ve müzik gibi bir sey yoktur ve film (!) Hala bantlarla mevcuttu. Ama büyük seyler eli kulaginda, degisim geliyordu vardi, ve is ve gelir tamamen yeni bir sektör pek çok insan için bir gerçeklik haline üzereydi. “Dot com” devrim ve is patlama gerçeklesmesi ilgiliydi.

Firsat ve ticaret resim girersiniz kadar internet kullanimi yaygin kamu arasinda daha yaygin olmasiyla birlikte, sadece bir zaman meselesiydi.

Zamanda, web üzerinde satin alan tüm “. Com” kullanilir ve bu nedenle, çogu isletmeler genis “nokta Iletisimi” olarak adlandirilir bu dönemde basladi. Isiniz için bir platform olarak internet kullanma fikri sadece günümüzde gelirinizi artirmak için baska bir yol, ama 90’larin ortalarinda bu yine de çok yeni bir kavram oldugu, ve gibi, orada konuyla ilgili pek çok uzman degildi ve hiç kimse vardi herhangi bir gerçek deneyim ya da referans çerçevesi. Internet üzerinden is fikri için cosku geleneksel is zekasi yerine edildi.

Birçok isletme bir gecede olusturuldu. Bu bir sadece bir alan adi satin almak ve is tüm yapmak için yüksek hizli ag donanimlari harcamak gerektigini, yüzeyinde, görünüyordu gibi sirketler, daha hizli ve daha hizli kurulan ediliyordu. Yeni isletmeler genellikle uygulanan ve baslarken görülmektedir ki pratiklik herhangi sakinarak, müsteri olusturmak için hummali çalisti. Mevcut sirketlerin itibarina kurulmus olan, ayni hizla hareket üzerinde elde edildi, çok basit bir “. Com” eklendi veya “e-” onlarin kurulmus bir isim ve bunu yaparken kendi stok profilleri hemen kazançlar göreceksiniz. Dot-com en her yerde filizlenen edildi ve basarili ticari büyüme tüm ama emin görünüyordu. Ancak pek çok, muhtesem yetmezligi ve mali kayip için kösede de yer aldi.

Hiçbir isik tutmaktadir, hiçbir kurulan protokol ve taklit ya da gözlemlemek için gerçek kanitlanmis örnekler, vardi gibi dot-com en çok çöktü ve ortaya kadar çabuk yandi. Sahipleri bir kez onlari kurmus, yeni is büyümeye nasil, ne herhangi bir fikir yoktu çünkü birçok isletme sadece uzak süpürüldü edildi. Bir müsteri tabani ve farkindalik kurulmus ise yeni bir is sürdürmek için Capial gerekli olmadan, çözücü kalmak bu sirketlerin çogu için hiçbir sekilde sadece yoktu.

2000 yili itibariyle, dot-com “balonu” sonunda patlamis. Dot-com en ezici bir sayi dükkani katlanmis ve mevcut kaynaklarin tüm kullandigini, ortadan kaybolmustu. Artik yararli alan adlari rekabet tarafindan satin ediliyordu, iflaslar açti ve isten çikarmalar ve konsolidasyon ortak bir yer vardi ediliyordu. Yere nihayet düstü olan ile, internet is patlamasinin hizli yükselisi gerçege geri çökmesini kaçinilmaz gelmisti.